Na okładce autor, Bartosz Niedaszkowski siedzi w pozycji lotosu. Czarno – białe zdjęcie. Żółte litery – Joga i ajurweda. Twarda okładka, piękna książka! Przyciągnęła mnie elegancją, bo pośród wielu innych książek o jodze, to właśnie Joga i ajurweda wyróżniała się urodą. Często to złudne postępowanie, zwykle niemądre, ale nie tym razem!
Bartosz Niedaszkowski wydał książkę Joga i ajurweda w w roku 2015 w wydawnictwie Galaktyka.
Jeśli chcesz ją kupić, znajdziesz ją TUTAJ.
A co myślę o książce Joga i ajurweda Bartosza Niedaszkowskiego?
Książka szeroko obejmuje tematykę jogi i ajurwedy
Znajdujemy tu wszystkie ważniejsze pojęcia z obu dziedzin. Autor wprowadza nas w podstawy i łączy elementy jogi oraz ajurwedy w jedną holistyczną wizję człowieka. To bardzo dobry materiał dla osób początkujących.
Książka jest konkretna
Autor unika błądzenia, odchodzenia od temu, zbędnych przykładów. Jest konkretnie i do rzeczy.
Są tu porady dla konkretnych schorzeń
Na końcu książki znajdujemy przykłady różnych problemów zdrowotnych i propozycje, jak sobie z nimi radzić.
Kim jest Bartosz Niedaszkowski?
Bartosz Niedaszkowki zajmuje się jogą i fizjoterapią od ponad 20 lat. W roku 2005 otworzył w Warszawie Pracownię Dobrego Zdrowia, którą potem przekształcił w Yoga Medica – Ośrodek Fizjoterapii Opartej Na Jodze.
Pracował jako nauczyciel jogi, ale z czasem poświęcił się wyłącznie terapii. Wypracował autorską metodę, w której wykorzystuje elementy jogi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu patrzy na problemy zdrowotne niestandardowo i holistycznie.
Joga i kontuzje
Jak mówi Bartosz Niedaszkowski w jednym z wywiadów, nie zna nauczyciela jogi, który nie cierpiałby z powodu kontuzji. Rzeczywiście, wielu z nas na pewnym etapie praktyki doświadcza problemów zdrowotnych. Dotyczy to i uczniów, i nauczycieli. Ja sama przeżyłam kilka kontuzji i mam wciąż nawracające bóle kręgosłupa i kolan.
Wielu z nas ma skłonność do idealizowania jogi, mówiąc, że to panaceum na wszystkie problemy. Joga ma wspaniałe, dobroczynne działanie, ale tylko jeśli zostanie wprowadzona w nasze życie mądrze i rozważnie.
Każdy z nas jest inny, ma inne możliwości, inne moce i słabości. Zdrowa praktyka wymaga indywidualnego podejścia. Mówił o tym już Krishnamacharya i on uczył każdego według jego potencjału.
Poznać podstawy
Aby praktykować jogę i ajurwedę mądrze i rozważnie, trzeba najpierw poznać podstawy. I te podstawy zawiera w książce Joga i ajurweda Bartosz Niedaszkowski.
Dwie pierwsze części książki poświęcone są kwestiom teoretycznym z obu dziedzin. Cześć trzecia stanowi opis asan ze zdjęciami. Na końcu znajdziesz rozdziały poświęcone niektórym schorzeniom oraz porady jak sobie pomóc.
To taka baza, z której można wyruszyć w dalszą jogową podróż. Czytaj więc, i ruszaj w drogę!
Inną książką dla osób początkujących, którą opisywałam na blogu, i którą warto poznać jest Joga dla początkujących i nie tylko Krystiana Mesjasza.
Zapraszam do obejrzenia mojej filmowej recenzji książki Bartosza Niedaszkowskiego Joga i ajurweda:
Jeśli wolisz słuchać niż oglądać, zachęcam do wysłuchania podkastu:
Powered by RedCircle