Joga na stronie

Joga na stronie

Czy joga da Ci szczęście?

Joga i szczęście? Tak często słyszymy, jak to dzięki jodze ktoś wyszedł z depresji, ktoś zmienił swoje życie, a jeszcze ktoś zerwał z nałogiem. Czy praktyka jogi może nam pomóc odnaleźć szczęście?

Są dostępne materiały o tym, jak z pomocą jogi wychodzić z depresji. Należą do nich książki, o których już opowiadałam na kanale:

 • Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi i dr Chris Streeter Efekt jogi 

Joga a ciemna noc duszy

Autorem określenia ciemna noc duszy jest mistyk hiszpański Jan od Krzyża. Oznacza ono czas kryzysu, życiowego upadku, wszechogarniającego smutku. Taki moment pojawia się w życiu każdego z nas i choć jest trudny, stanowi też szansę na zmianę. Bo wymaga od nas przewartościowania wszystkiego, co uznawaliśmy za ważne.

Simon Haas jest nauczycielem filozofii jogi i opowiada o pracy nad sobą w oparciu o poemat Bhagawadgita. Choć to dzieło tak dawne, współczesny człowiek może w nim znaleźć wiele podpowiedzi, także co do tego jak zyskać szczęście.

Efekt jogi

Efekt jogi skupia się na bardziej fizycznym aspekcie depresji. Chris Streeter opiera się na badaniach, jakie przeprowadziła wśród praktyków jogi. Okazuje się, że praca z oddechem i spokojne, delikatne asany zmieniają gospodarkę hormonalną. Ta książka proponuje więc inne podejście, oparte na pracy z ciałem, a nie umysłem.

Pięć powłok

A jak ja widzę rolę jogi w tworzeniu dobrostanu? Jak z jogą odnaleźć w sobie szczęście?

Zadawałam sobie to pytanie i nagle doznałam olśnienia. Kluczem są słowa odnaleźć w sobie! Bo prawdziwe szczęście to stan niezależny od wydarzeń i przemyśleń. To lekka przestrzeń ducha, przestrzeń, którą po prostu w sobie masz.

I wtedy przypomniałam sobie o wedantycznej wizji człowieka – pancha kosha. Koncepcja pięciu powłok – pancha kosha po raz pierwszy pojawia się w upaniszadzie Taittirija. Koshe są to jakości, które każdy z nas ma w sobie, i które otulają duszę.

 1. Annamaya kosha – powłoka pokarmu
 2. Pranamaya kosha – powłoka energetyczna
 3. Manomaya kosha – powłoka umysłu
 4. Vijnanamaya kosha – powłoka poznania
 5. Anandamaya kosha – powłoka błogości

A zatem błogość, czyli szczęście jest oczywistym, podstawowym stanem, który gubi się wśród innych jakości, który zostaje przykryty przez inne formy istnienia. Najważniejszym zadaniem więc jest tak zarządzać życiem wewnętrznym, by zyskać dostęp do powłoki błogości. A jak to zrobić?

Osiem gałęzi jogi

Najwięcej podpowiedzi znajdziemy u Patańdżalego, który proponuje pełny i spójny system pracy nad sobą – osiem gałęzi jogi.

 1. Jamy
 2. Nijamy
 3. Asany
 4. Pranajama
 5. Pratyahara
 6. Dharana
 7. Dhyana
 8. Samadhi

Na każdym z ośmiu poziomów pracujemy z powłokami. Oczyszczamy wnętrze, docierając do głębi, do tego, co w nas najistotniejsze, czyli… błogości?

Więcej na ten temat w moim filmie:

W filmie polecam książki: