Joga na stronie

Joga na stronie

Medytacja a nauka języków? Agnieszka Bolikowska “Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?”

Agnieszka Bolikowska odwiedziła mnie w moim domu na Krecie. Siedziałyśmy na patio, popijając ellenikos cafes i gawędząc o tym, co nas zachwyca. Moją pasją jest joga, pasją Agnieszki nauczanie języków. I pojawiło się pytanie: Czy te dwie dziedziny można połączyć?

Dr Agnieszka Bolikowska jest założycielką szkoły językowej Językodajnia, twórczynią metody nauczania – 6 otwarć, a także autorką książki Jak zacząć mówić w języku obcym?. Na platformie Storytel jest dostępny jej podcast I hear you, a na YouTube wystąpienie na TEDxTalk. Przez wiele lat byłyśmy sąsiadkami i często się wspierałyśmy.

W rozmowie towarzyszyły nam koty, leżąc na kolanach i oddając się medytowaniu. I tak zeszłyśmy na temat medytacji. Czy jest dla niej miejsce w nauczaniu języków? Okazuje się, że tak! Agnieszka w swojej metodzie wykorzystuje medytację, uważność oraz pracę z oddechem. Komunikacja bowiem to złożony, całościowy proces, który obejmuje naszą emocjonalność, życie wewnętrzne, i który wyraża się także przez odczucia w ciele.

Komunikacja jest procesem twórczym. Sposób, w jaki się wyrażamy, jest elastyczny i pełen życia. Dlatego poprawność nie jest pierwszą kwestią, na którą warto zwracać uwagę. Przywołałyśmy znaną czytelnikom bloga książkę Brené Brown Dary niedoskonałości. Życie w autentyczności, w otwartości na siebie, w poczuciu, że jesteśmy wystarczający to droga do pełniejszej komunikacji. Tu tkwi źródło swobody w wyrażaniu siebie.

A zatem nauka języka obcego to dużo więcej niż wkuwanie słówek i reguł gramatyki. Posłuchaj o tym: