Joga na stronie

Joga na stronie

“Nowe Ateny” Benedykta Chmielowskiego i joga

Nowe Ateny, encyklopedia wydana po raz pierwszy w 1745 roku zawiera mnóstwo niezwykłych opisów zwierząt, roślin, ludzi, potworów, czarów i nie tylko. Wybór tematów jest z dzisiejszej perspektywy zaskakujący, a dokonał go Benedykt Chmielowski, ksiądz, kanonik kijowski, człowiek wielkiej ciekawości i pasji. Spisując encyklopedię, przewertował mnóstwo źródeł, starożytnych i jemu współczesnych. I tak Nowe Ateny są odzwierciedleniem obyczajowości i wizji świata sprzed 300 lat i wcześniej.

Benedykt Chmielowski

Dziś przezabawne, rozczulające, naiwne i w bardzo małym stopniu zgodne z rzeczywistością. A jednak opis jogi, jaki tu znajdziemy, jest intrygujący. Bo choć sformułowany tak, że wywołuje wybuchy śmiechu, ma w sobie sporo prawdy. O czym opowiadam w kolejnym odcinku Życia na stronie na YouTube.

Artykuł na ten temat napisałam też w portalu Boso na macie.

Nowe Ateny

Historia jogi w Polsce to fascynujący temat. A rozpoczyna go omawiana tutaj encyklopedia. Potem joga powraca na początku XX wieku, kiedy Wincenty Lutosławski pisze Rozwój potęgi woli. Zaś w latach 60′ propaguje ją Malina Michalska, autorka książki Hatha joga dla wszystkich.

Encyklopedię Chmielowskiego warto przeczytać, bo o fascynująca lektura. Jest dostępna ONLINE.