21 lekcji na XXI wiek, książka Juwala Harariego porusza różnorodne problemy współczesnego świata. Ale dla mnie najciekawszy jest temat tożsamości. Jak tworzyć siebie i jak odnaleźć prawdę w tym procesie. To ważne tym bardziej, że jak twierdzi autor, budowanie siebie nie jest jak kiedyś zadaniem młodego wieku. Teraz, wobec ciągłych zmian, musimy pracować z tożsamością cały czas.
Juwal Harari, autor “21 lekcji na XXI wiek”
Juwal Harari jest historykiem, profesorem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Oprócz 21 lekcji na XXI wiek wydał znane na rynku polskim Sapiens: od zwierząt do bogów i Homo deus: krótka historia jutra. Wszystkie prace stały się światowymi bestsellerami. I nic dziwnego. To niezwykle inspirujące teksty, ujmujące ludzkie problemy w globalnym, szerokim ujęciu.
Wielość opowieści
Jak mówi Juwal Harari: ludzkość to gatunek bajarzy. Tworzymy swoją tożsamość, opierając się na opowieściach. A opowieści to wszystko, w co wierzymy, ideologie, religie czy zwyczaje. Wszystkie one nie mają wymiaru obiektywnego. To my nadajemy im moc, wierząc w nie. A jeżeli opowieści naszego życia nie są realne, czy na pewno chcemy się im poddać?
Kiedyś rodziliśmy się w pewnej rodzinie, mieście, kraju. Nasz status wydawał się oczywisty, nadany nam od urodzenia. Dziś mamy dostęp do różnych opowieści, z całego świata. Możemy dokonywać wyboru, w czym łatwo się zgubić.
Medytacja – kim jestem
Juwal Harari praktykuje medytację Vipassana. Medytuje codziennie, po dwie godziny. A raz w roku wyjeżdża na medytacyjne odosobnienie. Jak przekonuje, medytacja odmieniła jego życie. I książka 21 lekcji na XXI wiek także zachęca do medytowania.
Medytację kim jestem praktykowali Ramana Maharishi oraz Nisargadatta Maharadż, mistrzowie adwajtawedanty. To podstawowe, najważniejsze pytanie naszej egzystencji. I nie chodzi tu o powierzchniowe odpowiedzi, znane z codzienności. Chodzi o najgłębszą jakość – ja, która ukaże nam się po zdjęciu wszystkich warstw, narzuconych przez społeczeństwo.
Więcej na ten temat w filmie na YouTube:
Juwal Harari
21 lekcji na XXI wiek