Joga na stronie

Joga na stronie

“Psychiatra u boku”, serial Apple TV+

Psychiatra u boku, serial na platformie Apple TV+ opowiada o toksycznej relacji między psychiatrą i pacjentem. Widzimy, jak przez 30 lat lekarz manipuluje swoim podopiecznym, wykorzystując go finansowo i emocjonalnie.

Co ciekawe, to wydarzyło się naprawdę. W roku 2010 dziennikarz śledczy Joe Nocera kupił dom w Hamptons. Sądził, że jego sąsiadem jest psychiatra Isaac Ike Hershkopf. Z czasem jednak zorientował się, że właścicielem posiadłości jest mieszkający w domku gościnnym i wykonujący prace ogrodowe Marty Markowitz. Tak zaczęły się dociekania Joego, w wyniku których powstał podcast Shrink Next Door. A następnie serial, tłumaczony jako Psychiatra u boku.

Ike wykorzystywał Marty’ego przez 30 lat. Marty płacił ok. 100 000 dolarów rocznie za samą terapię. Poza tym wspomagał lekarza i jego rodzinę na różne sposoby, również wpisując żonę Ike’a do swojego testamentu. Ike mieszkał w posiadłości Marty’ego, a także urządzał w niej huczne przyjęcia, na których Marty roznosił drinki, a goście byli przekonani, że bawią się w domu psychiatry.

Ike zastosował metodę manipulacji, zwaną ingracjacją. Polega ona na zjednaniu sobie sympatii ofiary i odcięciu jej od przyjaciół. Marty był chwalony, poklepywany po plecach, słyszał zapewnienia o przyjaźni i oddaniu. Stąd tytuł mojego programu: Nie słuchaj pochwał! Pochwały bowiem powinny wspierać, ale łatwo wykorzystać je do manipulacji.

W Jogasutrach Patańdżalego (1.33) pojawia się pojęcie upeksa. Upeksa to neutralność wobec tego, co dobre i złe, miłe i przykre, łatwe i trudne. Odcięcie się od emocji, odejście od osądów, określania, naklejania etykietek. Upeksa pozwala zachować stabilność.

Wykorzystywanie w relacji pacjent – lekarz, uczeń – nauczyciel, podwładny – szef ma długie tradycje. Zdarza się również w świecie jogi. Co zrobić, żeby nie dać się wykorzystać? Przede wszystkim zaufać sobie!

Zapraszam do obejrzenia mojej opowieści o serialu Psychiatra u boku i wydarzeniach z życia Marty’ego i Ike’a:

Jeśli wolisz słuchać, zapraszam do wysłuchania podkastu:

Powered by RedCircle