Joga na stronie

Joga na stronie

Steve Peters “Paradoks szympansa”

Książkę Paradoks szympansa Steve’a Petersa poleciła mi psychiatra, kiedy leczyłam się z depresji. Paradoks szympansa? Brzmi intrygująco, pomyślałam. Ale to nie jest pełny tytuł. Pełny tytuł brzmi: Paradoks szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem. Sposób na sukces, szczęście i pewność siebie. Zarządzanie umysłem to niewątpliwie coś, czego trzeba osobie, zmagającej się cierpieniem. Ale nie tylko! To coś, co przyda się każdemu z nas. Bo każdy z nas czasem jest bezradny wobec szaleństwa, które dzieje się w umyśle.

Ta książka nie odnosi się do depresji w sposób bezpośredni. Mówi raczej o procesach, jakie rozgrywają się w naszym umyśle, więc jeśli interesują Cię książki o tej chorobie, zajrzyj do Joga, ciemna noc duszy Simona Haasa albo Efekt jogi Liz Owen, Holly Lebowitz i Chris Streeter.

Książka Paradoks szympansa ukazała się w Polsce dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka. Za przekład odpowiedzialny jest Michał Konewka. A książkę możesz kupić TUTAJ.

Krótko, co sądzę o książce Steve’a Petersa Paradoks szympansa

Tłumaczy w sposób prosty

Autor posługuje się metaforami, obrazowo przedstawia procesy, zachodzące w naszym umyśle, używa porównań, przykładów, opowieści, dzięki czemu każdy czytelnik się odnajdzie w zawiłym świecie umysłu.

Jest wiarygodna

Steve Peters jest światowej sławy profesorem psychiatrii. Książka opiera się na pracach naukowych i doświadczeniu klinicznym autora. Mimo uproszczeń, które autor stosuje, aby ułatwić czytelnikom zrozumienie, jest to praca wiarygodna naukowo.

Kim jest Steve Peters?

Profesor Steve Peters łączy pozornie odległe dziedziny, jest naukowcem i sportowcem. Pracuje jako psychiatra kliniczny, jest dyrektorem Mental Health Services, psychiatrą sądowym i wykładowcą na The University of Sheffield. A sport leży w jego zainteresowaniach naukowych i życiowych.

Profesor Steve Peters wspiera sportowców z różnych dziedzin, piłki nożnej, rugby, kolarstwa czy snookera. Współpracuje z Liverpool Football Club, z drużynami England Football, a także Sky ProCycling. Przygotowuje zawodników do igrzysk olimpijskich i wielu twierdzi, że znakomite występy kolarzy brytyjskich na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i w Londynie w 2012 roku to jego zasługa.

Dlaczego paradoks szympansa?

Steve Peters w obrazowy sposób przedstawia procesy, które zachodzą w ludzkim umyśle. Jak się dowiadujemy, w naszych głowach rządzą dwie istoty: człowiek i szympans. Człowiek jest istotą logiczną, szympans emocjonalną. Każde kieruje się innymi przesłankami, dokonuje innej interpretacji faktów i daje nam różne, często sprzeczne podpowiedzi. Szympans kieruje się prawem dżungli. Człowiek logiką.

Jeśli słuchamy tylko szympansa, żyjemy w osądach, gniewie, impulsywności. Z kolei słuchanie wyłącznie człowieka sprawia, że nasze życie, pozbawione emocji, staje się sztywne i suche. Zarządzanie umysłem polega na znajdowaniu środka, słuchaniu obu istot i samodzielnym podejmowaniu decyzji.

Pewne procesy będą zachodzić zawsze. NIe pozbędziemy się szympansa. Nie zamkniemy go siłą w klatce. Jedyne, co możemy zrobić, to zachować świadomość. Słowem, klucz do udanego życia, bez dramatów, cierpień i kłótni to obserwowanie siebie, wyciąganie wniosków i podejmowanie mądrych decyzji.


Na YouTube znajdziesz mój film o tej książce:


Autor: Steve Peters

Tytuł polski: Paradoks szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem

Tytuł oryginalny: The Chimp Paradox: The Mind Management Programme to Help You Achieve Success, Confidence and Happiness

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Przekład: Michał Konewka

Kupisz ją TUTAJ