Joga na stronie

Joga na stronie

Paul Arden “Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie”

Kiedy zobaczyłam w księgarni książkę Paula Ardena Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie, nie zastanawiałam się, od razu zdjęłam ją z półki. Tekstu tu niewiele. Można powiedzieć, że to książka z obrazkami. Ale czy przez to infantylna czy rozczarowująca? Paul Arden napisał ją dla inspiracji, a inspirację można znaleźć również w obrazie.

paul Arden

Książka Paula Ardena Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie została wydana przez wydawnictwo Insignis. Autorką przekładu jest Olga Siara.

Krótko, co sądzę o książce Paula Ardena Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie

Jest zwięzła

Przeczytasz ją w pół wieczoru. Autor posługuje się głównie przykładami, które opisuje krótko, wysysając z nich esencję. Pojawiają się tu motywujące hasła, złote myśli, anegdoty.

Książka zawiera dużo zdjęć i często cały przekaz opiera się na zdjęciu, pomijając tekst. 

Jest inspirująca

Autor zachęca do odwagi. Do działania niezależnego, śmiałego i nieschematycznego.

Jest dość powierzchowna

Jeśli szukasz treści pogłębionych, opartych na badaniach, z przemyśleniami, nie licz na to! 

Jeśli potrzebujesz czegoś lekkiego, co nada sznytu twojemu myśleniu, podda kierunek, możliwe że ta książka to coś dla Ciebie!

Kim był Paul Arden?

Zmarły w roku 2008 Paul Arden był dyrektorem kreatywnym agencji reklamowej Saatchi and Saatchi. Przez czternaście lat współpracował z takimi markami jak British Airways, Toyota, Nivea czy Fuji. Zasłynął jako jeden z najbardziej twórczych umysłów w świecie reklamy.

Pisał felietony do The Independent. A ponieważ jedną z jego pasji była fotografia, razem z żoną Toni założył galerię – Arden & Anstruther.

Wydał trzy książki:

It’s Not How Good You Are, It’s How Good You Want To Be

(polski tytuł: Nieważne jak dobry jesteś. Ważne jak dobry chcesz być) 2003

Whatever You Think, Think The Opposite

(polski tytuł: Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie) 2006

God Explained in a Taxi Ride 2007

Zasłynął powiedzeniem:

Wszyscy reklamujemy. Ksiądz też reklamuje Boga.

Co doradza Paul Arden w swojej książce?

Powiedziałabym, że ta książka ma na sobie garnitur, ponieważ tworzy korporacyjną perspektywę. Autor, Paul Arden skupia się na sukcesie zawodowym i zapewnia, że nieszablonowe myślenie jest źródłem sukcesu w pracy. Ale nie tylko nieszablonowe myślenie, także śmiałość w działaniu, tupet, może nawet bezczelność.

Paul Arden uważa, że pokora i trzymanie się zasad nigdy nie doprowadzą na szczyt.

Problem nie polega na tym, że podejmujesz złe decyzje, tylko na tym, że podejmujesz decyzje właściwe.
Próbujemy podejmować rozsądne decyzje na podstawie otaczających nas faktów.
Sęk w tym, że wszyscy inni robią to samo.
Paul Arden Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie
Tweet

A zatem myśl odwrotnie, inaczej, działaj niewłaściwie, wbrew zasadom! Ryzykuj! Nie oglądaj się na innych!

Jeśli będziesz robić to, co wszyscy, nigdy się nie wybijesz, nikt nie zwróci na Ciebie uwagi ani nie stworzysz niczego nowatorskiego.

Paul Arden podaje przykład skoczka wzwyż. Dick Fosbury jako pierwszy w czasie skoku odwrócił się do tyczki tyłem i dzięki temu ustanowił rekord.

Jak wyjść poza oczywistości?

Ja również wierzę, że myślenie nieszablonowe to jedna z ważniejszych jakości w naszym życiu. Nie tylko w pracy, a może przede wszystkim poza pracą. Bo wychodzenie poza schematy, poza oczywistości, pozwala nam lepiej zrozumieć świat, który nas otacza.

Sadhguru pisał, że dla każdego z nas kręgosłup jest osią wszechświata. Rzeczywiście, łatwo uwierzyć, że świat kręci się wokół nas. A jednak warto wyjść z tego kręgu i spojrzeć z boku, przyjąć inną perspektywę.

Kruchość rzeczy oczywistych dostrzegamy w czasie podróży. Kiedy stykamy się z innymi kulturami i okazuje się, że to, co wydawało się “normalne” nagle przestaje takim być.

Myśl o tym, że zawsze może być inaczej, stwarza ogromną przestrzeń i daje cudowną wolność. Wolność do rozumienia świata i działania kreatywnego. Kiedy rzeczy niewłaściwe stają się właściwe. I… odwrotnie.


Na YouTube znajdziesz mój film o tej książce:


Autor: Paul Arden

Tytuł polski: Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie

Tytuł oryginalny: Whatever You Think, Think The Opposite

Wydawnictwo: Insignis

Przekład: Olga Siara