Joga na stronie

Joga na stronie

Swami Rama “Królewska droga”

Królewska droga, książka swamiego Ramy jest na mojej półce już od kilku lat. Kupiłam ją, kiedy przed wyjazdem do Indii na kurs jogi, zostałam poproszona o przeczytanie The Royal Path (taki tytuł nosi w oryginale).

I tak zaopatrzona w lekturę pojechałam do Riszikesz. Książka w formacie niemal kieszonkowym, dobrze sprawdziła się w podróży i pomogła odnaleźć się w kranie jogi.

Królewską drogę swamiego Ramy wydało wydawnictwo Limbus. Za przekład odpowiedzialni są Katarzyna i Wiesław Marcysiak. A książkę możesz kupić TUTAJ.

Krótko, co sądzę o książce Królewska droga swamiego Ramy

Dobre wprowadzenie w dziedzinę jogi

Można tę książkę nazwać podręcznikiem, ponieważ autor omawia osiem stopni jogi w sposób klarowny i zrozumiały.

Książka porządkuje wiedzę

Żyjemy w chaosie definicyjnym – mnóstwo nazw, kierunków, ścieżek, stylów, systemów, podejść, więc łatwo się w tym zgubić. Tutaj znajdujemy pewien porządek.

Kim jest Swami Rama?

Życiorys

Swami Rama urodził się w 1925 roku, a zmarł w 1996. Już w dzieciństwie pozostawał pod wpływem jogina z Bengalu, który był mistrzem duchowym rodziny. Wcześnie stracił rodziców i przeszedł pod jego opiekę.

Rozwijał się w dziedzinach duchowości, osiągał kolejne stopnie wtajemniczenia, a także skończył kilka uniwersytetów w Indiach i Europie, między innymi Oksford w Anglii.

Przynależał do zakonu swamich tradycji Bharati. A bharati znaczy kochanek wiedzy.

Kiedy w roku 1949 w północnych Indiach objął stanowisko Śankaraćarji, najwyższe kapłańskie stanowisko hinduizmu, wprowadził wiele reform, między innymi umożliwił kobietom naukę medytacji, a także udostępnił świątynie wszystkim, niezależnie od pozycji społecznej.

Wiele lat spędził również na Zachodzie, w Europie i Stanach. W Pensylwanii założył Himalajski Instytut Nauk o Jodze i Filozofii. A w Riszikesz istnieje założony przez niego aśram.

Moce – siddhi

Podobno posiadał moce siddhi. Fundacja Menningera w Topeka w Kansas City poddała go badaniom w latach 1970 – 1971. Eksperymenty przeprowadzało małżeństwo Elmer i Alyce Green.

Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że swami Rama potrafi wstrzymywać pracę serca na 17 sekund, a także wytwarza różnicę temperatur po dwóch stronach dłoni, która wynosiła 5 stopni Celsjusza. A do tego siłą myśli przesuwa igłę dziewiarską.

Kontrowersje

Przez pewien czas był żonaty z Lilu Kumar. Miał z nią dwoje dzieci. Podobno miał też dzieci pozamałżeńskie. Robert Walter w wieku nastoletnim dowiedział się, że jest owocem romansu jego matki Shirley Walter z guru. Starał się o kontakt ojcem, ale bez powodzenia. Rozpoczął prace nad książką Son of a Swami: A Life of Lies.

Były również oskarżenia o molestowanie. 19-letnia Jasmine Patel, twierdziła, że była przez swamiego wielokrotnie zmuszana do współżycia. Już po jego śmierci w 1997 roku, sąd w Pensylwanii uznał go winnym i nakazał jego instytutowi wypłacenie odszkodowania o wysokości niemal dwóch milionów dolarów.

Książki swamiego Ramy

Swami Rama jest autorem wielu pozycji, z czego część została wydana na rynku polskim. Głównie za sprawą wydawnictwa Limbus.

Książki swamiego Ramy:

Królewska droga, Żyjąc wśród himalajskich mistrzów, Poszukując ścieżki, Sztuka radosnego życia, Sadhana, Droga ognia i światła, Medytacja i jej praktykowanie, Sztuka oddychania – praktyczny przewodnik, Joga i psychoterapia – ewolucja świadomości, Jak twórczo wykorzystać emocje, Wolność od karmy

Joga – samodzielność

Co oprócz wprowadzenia w ośmiostopniową ścieżkę jogi znajdziemy w książce swamiego Ramy Królewska droga? Znajdziemy wizję jogi, która nie narzuca jednej prawdy, nie jest powiązana z religią, za to zachęca do rozróżniania i do samodzielności w tworzeniu swojego świata.

Dróg jest wiele, ale ty powinieneś iść tylko jedną drogą i ćwiczyć tylko jedną metodą. Wszystkie drogi spotykają się u bramy królestwa Atmana. Nie potępiaj metod czy religii innych ludzi, ale za to podążaj własną. Metod nie powinno się ciągle zmieniać. Podstawy wszystkich wielkich religii są takie same.
Swami Rama Królewska droga
Tweet

Na YouTube znajdziesz moją filmową opowieść o tej książce:


Jeśli wolisz słuchać, jest również dostępny podkast:

Powered by RedCircle


Tytuł polski: Królewska droga. Praktyczne lekcje jogi

Tytuł oryginału: The Royal Path

Przekład: Katarzyna i Wiesław Marcysiak

Wydawnictwo: Limbus

Książkę kupisz TUTAJ