Joga na stronie

Joga na stronie

Maciej Wielobób “Psychologia jogi. Wprowadzenie do jogasutr”

Patrzę na soczyście zieloną okładkę książki Macieja Wieloboba Psychologia jogi. Hm, intrygujący temat, myślę, niewątpliwie wiele tu wątków. Połączenie ciała i ducha? Wpływ oddychania na umysł? Praca z depresją poprzez asany?

I wtedy czytam dalszą część tytułu – Wprowadzenie do Jogasutr Patańdżalego. O tak! Tu to dopiero jest przestrzeń dla myśli! Jogasutry – raptem 195 aforyzmów – a tyle treści do interpretacji, przemyśleń, dyskusji! I zaczynam czytać.

Książkę Macieja Wieloboba Psychologia jogi, Wprowadzenie do Jogasutr Patańdżalego wydało wydawnictwo Sensus. Jak dotąd były dwa wydania: jedno z roku 2013, a drugie z 2019. Książkę możesz kupić TUTAJ.

Krótko, co sądzę o książce Psychologia jogi. Wprowadzenie do Jogasutr Patańdżalego Macieja Wieloboba

Książka wprowadza w tematykę jogi klasycznej

Można potraktować tę książkę jak podręcznik, jako że obejmuje szeroko każdy z elementów ośmiostopniowej ścieżki jogi.

Książka scala różne podejścia

Autor, omawiając temat Jogasutr, odwołuje się do różnych autorów i różnych szkół, dzięki czemu zyskujemy szeroki ogląd i ciekawe połączenia opinii.

Książka jest inspirująca

Autor stawia ciekawe pytania i rzuca nowe światło na niektóre pojęcia, dzięki czemu możemy w nowy sposób spojrzeć na gałęzie jogi.

Maciej Wielobób i jego książki

Maciej Wielobób nie jest nowicjuszem, lecz uznanym nauczycielem. Razem z żoną Agnieszką Wielobób prowadzi Pracownię jogi Agnieszki i Macieja Wielobobów i jest głową szkoły Otwartej Drogi.

Wydał osiem książek:

Duchowość na codzień

Uważność w praktyce

Psychologia jogi

Terapia jogą

Sny, senne wizje i przypowieści

Ajurweda w praktyce (napisana z żoną Agnieszką Wielobób)

Medytacja w życiu codziennym

Joga w ciąży i połogu (napisana z Agnieszką Wielobób i Olą Uruszczak)

Artykuł o książce Medytacja w życiu codziennym znajdziesz TUTAJ.

Czy Psychologia jogi to książka dla początkującego?

Trzeba przyznać, że temat Jogasutr nie jest lekki i daje duże pole do interpretacji. Jogasutry powstały 2000 lat temu, więc wymagają przepracowania, by nadać im rys bliższy współczesności. Ale jak pisze autor:

Moim założeniem było przedstawienie najważniejszych wątków Jogasutr w taki sposób, by były zrozumiałe i użyteczne dla człowieka współczesnego.
Maciej Wielobób Psychologia jogi
Tweet

Czy to się udało? Sądzę, że Psychologia jogi to materiał dobry dla osób, które już mają pewne rozeznanie w temacie, znają podstawy ośmiostopniowej ścieżki jogi i są gotowe pójść dalej w zrozumieniu tej filozofii.

Co mnie dała lektura Psychologii jogi?

Praktyki a nie zasady

Jogasutry stwarzają wielką przestrzeń dla interpretacji i to jest ogromnie inspirujące. Weźmy choćby jamy i nijamy. Dlaczego nazywamy je praktykami, a nie zasadami? Ponieważ ich sens nie jest etyczny, a psychologiczny. Jamy i nijamy to wskazanie w rozwoju, a nie nakaz zachowania. To piękna wizja, która daje nam wolność i samodzielność. Jeśli robimy coś dla innych, to nie dlatego, że ktoś ważniejszy nam kazał, ale dlatego że podejmujemy niezawisłą decyzję.

Jamy i nijamy nie są narzuconymi zasadami postępowania, lecz służą do obserwowania swojego życia w relacji z konkretnymi praktykami tej grupy.
Maciej Wielobób Psychologia jogi
Tweet

Szerszy zakres znaczeń

To, co lubię w interpretacji jam i nijam, to dużo szerszy zakres rozumienia. Każdy z tych elementów ma złoża wielu znaczeń. Jak choćby ahimsa, która mówi nie tylko: nie zabijaj innego człowieka, ale też: nie zabijaj żadnej istoty, nie rób krzywdy tym istotom, które żyją, a także nie rób krzywdy sobie.

A santosza? Na czym polega zadowolenie? Na akceptacji, uznaniu rzeczy takimi, jakimi są. Gdy praktykujemy santoszę, płyniemy z nurtem naszej rzeczywistości, nie walimy głową w mur, zachowujemy pokorę wobec porządku świata.

Nieocenianie

O różnicach w postrzeganiu świata decyduje interpretacja czy też ocena. Powstaje pytanie, czy świat bez oceny jest bliższy czystemu, klarownemu obrazowi? I jak przestać oceniać? Jak wyrwać się z objęć nawykowej oceny, nazywania rzeczy, określania, ustawiania w znanym porządku?

Przywykliśmy identyfikować się z naszym ciałem, umysłem, światem, który wokół siebie nabudowaliśmy. Ćwiczeniem w wychodzeniu poza schemat może być: widzieć dobre w złym i złe w dobrym.

Praktyka bezwarunkowej akceptacji i zadowolenia jest niezwykle transformacyjnym narzędziem.
Maciej Wielobób Psychologia jogi
Tweet

To tylko kilka wątków. Wejdź w tę książkę głębiej, a znajdziesz wiele pięknych myśli i inspiracji dla mądrzejszego, lepszego życia! A wszystko dzięki Patańdżalemu.


Na moim kanale na YouTube znajdziesz filmową opowieść o tej książce:

Jeśli wolisz słuchać niż oglądać, zachęcam do wysłuchania podkastu:

Powered by RedCircle

Tytuł: Psychologia jogi. Wprowadzenie do Jogasutr Patańdżalego

Autor: Maciej Wielobób

Wydawnictwo: Sensus

2013, 2019

Książkę może kupić TUTAJ