Joga na stronie

Joga na stronie

Mohan

A. G. Mohan “Joga dla ciała, oddechu i umysłu”

A. G Mohan, autor książki Joga dla ciała, oddechu i umysłu, jest też autorem dzieła Krishnamacharya, his life and teachings. Właśnie z tej drugiej pracy znałam go już wcześniej i wiedziałam, że komu jak komu, ale Mohanowi można ufać! Wiele lat poświęcił skrupulatnemu zgłębianiu jogi i to pod okiem legendy, samego Krishnamacharii.

I wiesz co? Nie zawiodłam się!

Mohan

Książkę wydało wydawnictwo Sensus. Za przekład jest odpowiedzialny Krzysztof Krzyżanowski.

A jeśli chcesz ją kupić, znajdziesz ją TUTAJ.

A co sądzę o książce A. G. Mohana Joga dla ciała, oddechu i umysłu?

Znajdziemy tu konkretną wiedzę i rozumienie jogi

Wiele tu porad, informacji, konkretów, ale i pewna perspektywa, ogólne spojrzenie na jogę, które pozwoli uporządkować wiedzę.

Książka jest wartościowa i dla uczniów, i nauczycieli

Znajdziemy tu ogrom wiedzy, co przyda się nie tylko uczniom, ale i nauczycielom, pomoże zyskać nową perspektywę w rozumieniu jogi.

Książka daje wgląd w nauczanie mistrza Krishnamacharii

Autor jest uczniem legendarnego Krishnamacharii i z książki wybija podejście do jogi, z którego słynął mistrz. To rzadka okazja, by znaleźć się jak najbliżej źródła.

Kim jest A. G. Mohan?

A. G. Mohan, urodzony w 1945 roku, jest jednym z ostatnich żyjących uczniów legendarnego nauczyciela Krishnamacharii. Przez 18 lat bywał w domu swego Guru po kilka razy w tygodniu, chłonął wiedzę, rozwijał się w dziedzinie jogi i ajurwedy, i dziś sam jest uznanym nauczycielem, autorem kilku książek, a także terapeutą ajurwedy.

W jodze i ajurwedzie specjalizuje się zresztą cała rodzina. Żona Indra, córka Nitya i syn Ganesh zajmują się terapią, a także prowadzą platformę szkoleniową, Svastha Yoga & Ayurveda.

W 1976 roku Mohan razem z synem Krishnamacharii T. K. V. Desikacharem powołali do życia Krishnamacharya Yoga Mandiram, centrum, którego celem jest propagowanie nauk Krishnamacharii.

A. G. Mohan jest autorem książek:

  1. A. G. Mohan i Ganesh Mohan Krishnamacharya, his life and teachings
  2. A. G. Mohan i Indra Mohan. Yoga Therapy: A Guide to the Therapeutic Use of Yoga and Ayurveda for Health and Fitness
  3. A. G. Mohan, przedmowa Sri Tirumalai Krishnamacharya Joga dla ciała, oddechu i umysłu 
  4. A. G. Mohan i Ganesh Mohan.  Yoga Reminder: Lightened Reflections. 
  5. Tłumaczenie starożytnego tekstu Yoga Yajnavalkya.

Czym jest joga?

Pisząc o jodze, A. G. Mohan używa określenia reintegracja. W codzienności, pełnej chaosu, niepokoju, tracimy kontakt ze sobą, rozpada się pełnia naszego życia i właśnie joga ma nam pomóc odbudować w sobie spójność, jedność.

Joga to całościowy proces, obejmuje wszystkie elementy naszego życia. Dlatego zajmujemy się ciałem i duszą jednocześnie. Pracujemy nad każdym z aspektów naszego życia – oddechem, pożywieniem, ciałem, nawykami, relacją z innymi.

Zdolność do samadhi jest w nas. Jedność, bliskość, zgoda, zrozumienie – to wszystko jest w nas, ale nasze umysły gubią z tym kontakt, powodują błędy w ocenie i sprowadzają cierpienie.

Jak mówi A. G. Mohan:

Podstawowym celem praktyki jogi jest zapewnienie Ci możliwości klarownego postrzegania świata.

Jak wprowadzać jogę w swoje życie?

Refleksja

Obserwuj, co się w tobie dzieje i wyciągaj wnioski. Bo refleksja jest kluczem do rozwoju, jak mówi autor.

Joga to niespieszny proces przesycony refleksją – płynące z niego korzyści wynikają właśnie ze specyfiki podejmowanych działań. Prawidłowo realizowana praktyka automatycznie zmusza Cię do zastanowienia się nad własnymi doświadczeniami, Uczysz się odczytywać informacje wysyłane przez Twoje ciało, oddech i umysł. Zyskujesz wiedzę i świadomość dotyczące tego, co należy robić.
Najważniejszym elementem praktyki jogi jest poczucie nieustannego odkrywania siebie. Gdy praktyka staje się jałowa i mechaniczna, nie ma mowy o dowiadywaniu się o sobie czegoś nowego, a adept przestaje robić postępy. Kluczem do podtrzymania autentycznego ducha praktyki jest nieustanna obserwacja (podejmowana przez nauczyciela lub przez adepta), która pozwoli wprowadzać w odpowiednim czasie niezbędne adaptacje i modyfikacje.

Samodzielność

Ten proces wymaga samodzielności. Pamiętaj, że joga to coś, co rozgrywa się w Tobie i dlatego Ty musisz wziąć za niego odpowiedzialność. A to wymaga otwartości i świadomości.

Dowiedz się, czego potrzebujesz i do tego dopasowuj działania. Określaj cel praktyki. To pozwoli Ci nie popadać w rutynę i podążać w rozwoju. Jeśli wiemy, po co coś robimy, nabiera to sensu i znaczenia.

Dlatego Mohan przywołuje temat: winjasa krama, rozsądne ustalanie kolejności asan tak, by osiągnąć zamierzony cel.

Tu pojawia się piękna metafora. Patrzmy na asany jak na litery tworzące alfabet. Jeśli są ułożone w przypadkowej kolejności, tworzą ciąg pozbawiony sensu. Ustawione we właściwym porządku zmieniają się w słowa, zdania i zachwycające dzieła literackie!

Indywidualność

Celem jogi jest jedność, a nie jednolitość, mówi Mohan. Każdy ma inne ciało, inne potrzeby i nie ma czegoś takiego jak jedno zalecenie dla wszystkich. Indywidualne podejście do każdego przypadku z całą złożonością okoliczności!

Jak mówi autor: Spraw by twoja praktyka przypominała symfonię.

Praktykowanie asan powinno być czynnością pełną harmonii, a nie wysiłku. Od sposobu, w jaki użyje swojego oddechu muzyk grający na instrumencie dętym – chociażby na flecie – zależy to, czy słuchacz usłyszy nieprzyjemny skrzek, czy może piękną melodię. Ciało również jest instrumentem. Jeśli ktoś używa go naprawdę umiejętnie, osiągając całkowitą zgodność ruchu i oddechu, przyjmowane pozycje stają się użytecznym doświadczeniem przepełnionym harmonią. Gdy adept zadba o wykorzystanie podczas praktyki asan odpowiednich środków, podejmowane przez niego działania mogą się zamienić w muzykę ciała, oddechu i umysłu.

Z książki A. G. Mohana Joga dla ciała, oddechu i umysłu odczytałam piękną wizję jogi, pełną wolności, kreatywności i mądrości. Ta książka to nie tylko wiedza, ale i inspiracja.


Na YouTube jest dostępny mój film o tej książce:


A jeśli wolisz słuchać niż oglądać, na platformach podkastowych znajdziesz podkast:

Powered by RedCircle


Tytuł polski: Joga dla ciała, oddechu i umysłu. Program przywracania równowagi życiowej

Tytuł oryginalny: Yoga for Body, Breath, and Mind : A Guide to Personal Reintegration

Autor: A. G. Mohan

Tłumaczenie: Krzysztof Krzyżanowski

Wydawnictwo: Sensus

2016