Joga na stronie

Joga na stronie

leczenie depresji

Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi, Chris Streeter “Efekt jogi”

Efekt jogi? Na czym polega tenże efekt jogi? Jak joga na nas działa? Co w niej takiego, że wielu z nas wchodzi na matę i zostaje tam na lata? Dlaczego tak często słyszymy zdania: joga zmieniła moje życie, od czasu jak praktykuję jestem innym człowiekiem, nie wiem, co by ze mną było, gdyby nie joga?

Książka Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi i dr Chris Streeter Efekt jogi próbuje odpowiedzieć na to pytanie, skupiając się na tym, jak joga wpływa na zdrowie psychiczne. Podtytuł doprecyzowuje: Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami. Więc czy joga może pomóc w depresji?

książka o depresji

Książkę Efekt jogi wydało Wydawnictwo Czarna Owca. Za przekład odpowiedzialna jest Marzenna Rączkowska.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Co myślę o książce Efekt jogi

Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi i Chris Streeter?

Książka jest skierowana do każdego

Autorki nie zwracają się do weteranów jogicznych zmagań. Mile widziani są tu ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z jogą, a nawet ci, którzy nie są zainteresowani tą aktywnością. Dlatego nie znajdziesz tu skomplikowanych nazw sanskryckich czy trudnych ćwiczeń, które zniechęcą Cię w pierwszej minucie.

Książka skupia się na temacie depresji

Autorki nie odchodzą od tematu i nie zapominają o tym, do kogo się zwracają. Nie znajdziesz tu dygresji, pływania między opiniami. Każde zdanie służy temu, by pomóc osobie chorej na depresję.

Tekst opiera się na badaniach

Jedna z autorek, Chris Streeter, lekarka w dziedzinie psychiatrii, przeprowadza badania nad wpływem praktyki jogi na człowieka. Wyniki jej badań są obiecujące. W książce znajdziesz dowody na to, że joga działa na osoby z depresją.

Autorki trzymają się racjonalnych argumentów

Nie ma tu, częstych w tekstach o jodze, odniesień do duchowości, tajemnych sił, działających pozaracjonalnie. Tekst jest konkretny, logiczny, oparty na dowodach naukowych.

Kto napisał książkę Efekt jogi?

Za tą książką stoją trzy osoby:

  1. Liz Owen, która jest nauczycielką jogi według metody Iyengara. Uczy jogi od 1990 roku.
  2. Holly Lebowitz Rossi – niezależna dziennikarka, specjalizuje się w tematach, związanych ze zdrowiem.
  3. Dr Chris Streeter – lekarka, profesor nadzwyczajna psychiatrii i neurologii na Boston University School i wykładowczyni na Harvard School of Medicine oraz dyrektor Bostońskiego Centrum Badań nad Jogą.

Panie połączyły siły i swoje kompetencje, żeby stworzyć poradnik dla osób chorych na depresję. Każda z nich też od lat praktykuje jogę i widzi efekty tej praktyki w swoim życiu.

Na czym więc polega efekt jogi?

O tym, że joga pomaga w depresji, mówi się często i powstało na ten temat wiele opracowań. Na tym blogu niedawno pisałam o książce Simona Haasa Joga a ciemna noc duszy, która w oparciu o starożytny tekst Bhagawadgita, wysnuwa wnioski dla osób cierpiących. O swoim doświadczeniu depresji pisała też w swojej książce Jesteś spokojem Paulina Młynarska.

Tutaj autorki opierają się na wynikach badań dr Chris Streeter, które są naprawdę ciekawe. Okazało się bowiem, że u osób praktykujących jogę podnosi się poziom kwasu amino-masłowego, zwanego GABA. Kwas ten jest neuroprzekaźnikiem, który działa podobnie jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Dlatego mówi się o nim – naturalny antydepresant.

Co ciekawe, okazało się również, że i oddech ujjayi ma znaczenie. Oddech ten stymuluje nerw błędny, podwyższając aktywność układu przywspółczulnego, co powoduje uspokojenie.

Poniżej Gosia Kobus – Kwiatkowska z Anatomii jogi demonstruje oddech ujjayi:

Co zrobić, żeby sobie pomóc w depresji?

Książka Efekt jogi jest praktyczna. Autorki szybko przechodzą do konkretów, a większą część tej pracy stanowią opisy asan ze zdjęciami.

Wszystkie pozycje są łagodne, delikatne, na dużym poziomie subtelności. Autorki nie mają na celu zmęczyć czytelnika. Asany służą raczej uspokojeniu, rozluźnieniu i wsłuchaniu się w siebie, bo w rozluźnionym ciele energia przepływa swobodniej, a świadomość pomaga w pracy nad sobą.

Pozycje odwrócone równoważą układ nerwowy, a wygięcia w tył otwierają klatkę piersiową, przeponę i brzuch, dzięki czemu uwalnia się z nich napięcie.

Autorki dowodzą, że nie trzeba się wcale zmęczyć, spocić ani dostać kolki, żeby poczuć zmiany w ciele, a co za tym idzie i w duszy.

Czy polecam książkę Efekt jogi?

Książka jest napisana ze zrozumieniem i dużą dozą empatii. Zyskuje się odczucie, że autorki wspierają i chcą pomóc czytelnikom. Choćby dlatego warto sięgnąć po tę książkę.

Otrzymujemy tu wiele konkretnych porad, popartych badaniami. Poznajemy asany i uczymy się pracy z oddechem. Co też cenne, autorki stawiają pytania, które mają nam pomóc przeanalizować naszą pracę z ciałem.

Na końcu książki znajdujemy listę lektur z zakresu jogi i rozwoju osobistego, co też może być bardzo przydatne.

Myślę, że jest to książka raczej dla osób, które nie miały kontaktu z jogą albo miały jedynie sporadyczny. Jest tu wiele podstawowych, wprowadzających informacji. Choć sama kwestia wyników badań dr Chris Streeter będzie fascynująca również dla osób zaawansowanych.


Zapraszam Cię do obejrzenia filmowej recenzji tej książki:


Jeśli wolisz słuchać, jest również dostępny podkast:

Powered by RedCircle


Tytuł polski: Efekt jogi

Tytuł Oryginalny:  The Yoga Effect

Autor: Liz Owen, Holly Lebowitz Rossi, dr Chriss Streeter

Przekład: Marzenna Rączkowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca

Książkę kupisz TUTAJ