Joga na stronie

Joga na stronie

Kino MacGregor “Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi”

Ucieszyłam się, kiedy przyszła paczka z książką Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi. Autorkę, Kino MacGregor znam dobrze z Instagrama, Facebooka i YouTube’a. Czekałam więc niecierpliwie na polskie wydanie jej The Power of Ashtanga Yoga.

Wzięłam tę książkę do ręki i… poczułam rozczarowanie. Miękka okładka, a na niej dziewczyna w pozycji gołębia. Dziewczyna ładna, ale nie o to chodzi. Skojarzyła mi się ta okładka z poradnikami klasy B. Na szczęście treść jest dużo lepszej jakości.

Ashtanga joga

Książkę Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi wydało wydawnictwo Vital. Za przekład odpowiedzialny jest Piotr Lewiński.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

Co myślę o książce Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi Kino MacGregor?

Książka całościowo obejmuje temat ashtangi

Kino MacGregor praktykuje ashtanga jogę i o niej pisze. Dużą część książki zajmują opisy asan wraz ze zdjęciami. Ale autorka pisze również o filozofii, o zasadach, stosowanych w praktyce, a także o diecie. Dlatego to książka dobra dla osoby początkującej lub takiej, która potrzebuje uporządkowania wiedzy.

Książka jest informacyjna

To dobry poradnik. Znajdziesz tu informacje, istotne dla praktyków ashtangi.

Książka jest inspirująca

Kino MacGregor pisze o swoich osobistych doświadczeniach, związanych z praktyką jogi. Dzięki jodze wiele się w jej życiu zmieniło i autorka się tym szczerze dzieli.

Co to jest ashtanga joga?

Praktykuję w stylu ashtanga już od lat. Ale kiedy poszłam na pierwsze zajęcia, nie miałam pojęcia, że są różne style jogi i że to, co robię wraz z nauczycielem, to właśnie ashtanga.

Ashtangę nazywa się stylem dynamicznym, ponieważ nie pozostaje się długo w pozycji, najczęściej przez pięć oddechów, a ruchy są skoordynowane z oddechem. Poza tym ashtanga odróżnia się tym, że jest stały układ asan. W każdej z sześciu serii, mamy określoną kolejność pozycji, której nigdy nie zmieniamy.

Pierwszą serię prezentują uczniowie prowadzeni przez Pattabhiego Joisa:

Kino MacGregor pisze szczegółowo o każdym elemencie, który ma znaczenie w praktyce stylu ashtanga. Wspomina o oddechu, pozycjach, ale także o drishti, czyli skupieniu wzroku oraz o bandhach, zamkach, które stosujemy przy każdej pozycji. Autorka nie pomija też tematu diety.

Kino MacGregor pisze także o swoim mistrzu, Pattabhim Joisie. Pattabhiego Joisa uważa się za twórcę systemu ashtanga. Na pewno jest on odpowiedzialny za sformułowanie go i rozpropagowanie.

Pattabhi Jois był uczniem Krishnamacharii. W zeszłym wieku w Mysore założył szkołę jogi. Napisał też książkę Joga mala. Dziś Instytutem KPJAY zarządza jego wnuk Sharath Jois. Sharath jest autorem omawianej na tym blogu książki Ageless.

Pattabhi wprowadził styl mysore, który polega na tym, że każdy uczeń ćwiczy samodzielnie, a nauczyciel obserwuje i wprowadza korekty, kiedy widzi taką potrzebę.

Kim jest Kino MacGregor?

Kino MacGregor mieszka w Miami i tam z mężem Timem Feldmanem prowadzą studio jogi Miami Life Center. Poza tym Kino pisze książki, prowadzi wykłady, jest wydawczynią Miami Yoga Magazine, prowadzi działalność w mediach społecznościowych, gdzie opowiada o jodze i demonstruje wykonanie asan.

Praktykę jogi rozpoczęła w wieku 19 lat. Wkrótce zaczęła jeździć do Indii, do Mysore, gdzie uczyła się pod okiem Pattabhiego Joisa. W wieku 29 lat otrzymała z jego rok autoryzację do nauczania ashtanga jogi.

Duchowość a fizyczność w ashtanga joga

Gdzie jest granica między duchem a fizycznością, jak wykorzystać fizyczność w pracy nad duchowością?

Pattabhi Jois uważał, że psychika dopasowuje się do ciała, a więc jeżeli ciało jest mocne, nasz charakter także staje się mocny, jeśli ciało jest elastyczne, to i nasza osobowość jest elastyczna. Dlatego w pracy nad ciałem widział szansę dla rozwoju ducha.

Podobnie postrzega to Kino MacGregor. Nazywa ból oczyszczającym żarem. Joga wykorzystuje ból jako metodę przebudzenia. Dlatego nie powinniśmy dawać sobie taryfy ulgowej. Należy ćwiczyć sześć razy w tygodniu, z całym poświęceniem, nie unikając trudności. Praca z tym, co trudne, mierzenie się z wyzwaniami to najlepsza droga do rozwoju osobistego.

W procesie opanowywania „niemożliwej”
pozycji fizycznej docieramy do tej części nas samych,
która naprawdę przekracza fizyczność.
Po tym, jak już dotkniemy tego wiecznego miejsca
w naszym wnętrzu, łatwiej nam uwierzyć w siebie,
gdy konfrontujemy się z innymi,
na pozór niemożliwymi sytuacjami.
Małe chwile osobistych osiągnięć
dają nam empiryczny dowód,
że jesteśmy więksi i potężniejsi
niż kiedykolwiek mogliśmy sobie wyobrażać.

Czy polecam książkę Kino MacGregor Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi? Polecam ją zdecydowanie osobom początkującym i tym, którzy chcą się dowiedzieć, czym jest ashtanga joga. Myślę, że chętnie przeczytają ją też osoby, które już praktykują, ale potrzebują uporządkowania wiedzy.

Każda pozycja z pierwszej serii jest wnikliwie opisana i opatrzona zdjęciem. A wiedzę możemy też uzupełnić, korzystając z materiałów video, które Kino MacGregor umieszcza na swoim kanale na YouTube.


Na YouTube znajdziesz mój film o tej książce:


A jeśli wolisz słuchać, zapraszam do wysłuchania podkastu:

Powered by RedCircle


Tytuł polski: Ashtanga. Dynamiczna odmiana jogi

Tytuł Oryginalny:  The Power of Ashtanga Yoga

Autor: Kino MacGregor

Przekład: Piotr Lewiński

Wydawnictwo: Vital

Książkę możesz kupić TUTAJ.