Joga na stronie

Joga na stronie

Krzysztof Stec

Krzysztof Stec “Dynamiczne Surjanamaskar”

Krzysztof Stec Dynamiczne surjanamaskar… Cała książka o jednej sekwencji asan, o takim zwykłym powitaniu słońca? Hm, dziwne, pomyślałam. Ale mimo to otworzyłam tę książkę, przeczytałam i nie żałuję.

Dynamiczne surjanamaskar Krzysztofa Steca wydała Oficyna Wydawnicza 3.49. Książka oryginalnie została napisana w języku angielskim. Autorem przekładu jest Szymon Ceranka.

A ja tę książkę dostałam od Sławka Malinowskiego, który jest uczniem Krzysztofa Steca i autorem bloga Joga Sławek.

Co myślę o książce Dynamiczne surjanamaskar Krzysztofa Steca?

Książka jest rzetelna

To bardzo konkretny, szczegółowy i pogłębiony materiał. Autor wyczerpująco obejmuje temat, spoglądając z różnych stron. Znajdujemy spojrzenie z perspektywy ajurwedy, nauk konwencjonalnych, a także rys literacki, kulturowy czy historyczny. Autor powołuje się również na liczne badania.

Książka jest praktyczna

Informacje, które tu znajdujemy, są do wykorzystania w codziennej praktyce i wzbogacają nasze rozumienie jogi. Każde zdanie wnosi coś nowego.

Książka jest osobista

Autor, Krzysztof Stec jest osobą o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Sam wykonuje codziennie powitania słońca, więc wszystko, co pisze jest oparte o jego własne doświadczenie. Książkę wzbogacają też relacje innych praktyków. To duża wartość tekstu, który stawia osobiste odczucia obok czystych danych naukowych.

Kim jest autor, Krzysztof Stec?

Krzysztof Stec jest znany w środowiskach związanych z jogą, zarówno w Polsce, jak i poza Polską.

nauczyciel jogi

Z jogą zetknął się już w dzieciństwie, a później uczył się pod okiem jednego z pierwszych popularyzatorów jogi w Polsce, Tadeusza Paska. Następnie studiował w instytucie, założonym przez Swamiego Kuvalayanandę, Instytucie Kaiwaljadhama.

Znał osobiście Maurycego Frydmana, a także Nisargadattę Maharadża, guru adwaity. W Indiach przebywał też w aśramie Swamiego Muktanandy, ale tak naprawdę przez lata poznał wielu mistrzów jogi.

Studiował na uniwersytecie w Waranasi, gdzie zyskał tytuł magistra. A na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie obronił pracę doktorską na temat ćwiczeń jogi w dynamicznej wersji surjanamaskar.

Krzysztof Stec praktykuje jogę klasyczną, a jego codziennym ćwiczeniem jest powitanie słońca, wykonywane w wersji dynamicznej i wielu powtórzeniach.

Co to jest powitanie słońca?

Surjanamaskar, powitanie słońca, to sekwencja asan. W tradycji riszikesz, którą opisuje autor, składa się z 12 asan. Każda asana w nieco inny sposób działa na ciało i ducha, dlatego sekwencję można uznać za całkowity trening.

Każdy słyszał o powitaniu słońca. Nawet ci, którzy nie praktykują jogi. Na lotnisku w Delhi wita przybyszy zespół rzeźb, przedstawiających właśnie powitanie słońca.

lotnisko w Delhi

Jak praktykować powitanie słońca?

Powitanie słońca wykonuje się  powtórzeniach o różnej liczbie. Początkującym zaleca się 12 powtórzeń. W codziennej praktyce osoby zaawansowane dochodzą do 108 powtórzeń, ale jak pisze autor, warto czasem zrobić 1008.

To praktyka, której najlepiej oddać się rano, jeszcze przed świtem. Twarzą do wstającego słońca.

Każdy ruch synchronizujemy z oddechem. Znana jest metoda praktyki z mantrami. A najbardziej zaawansowany sposób to dynamiczne przechodzenie z pozycji pozycji, tak że cała runda zajmuje 7-8 sekund.

W książce znajdujemy wiele szczegółowych informacji, dotyczących wykonania całej sekwencji, a także poznajemy mantry.

Jak powitanie słońce na nas działa?

Surjanamskar działa na wielu poziomach. To potężny trening aerobowy, więc znacznie poprawia wydolność organizmu. Ale kondycja to tylko jedna z wielu korzyści.

Praktyka powitań słońca usprawnia przepływ energii w ciele, czego efektem jest witalność i zdrowie, a także wzmocnienie emocjonalne. Praktycy lepiej radzą sobie ze stresem.

Zaobserwowałem bardzo obiecujące efekty jogiczne tego niezwykłego sposobu praktyki – potężne odczucie lekkości ciała i silną integrację psycho-somatyczno-duchową oraz zupełną nieobecność zmęczenia, stresu i napięcia. Wbrew własnym oczekiwaniom czułem wielką jasność i uważność umysłu przez kolejne 48 godzin, ogromną energię i wielką siłę fizyczną, bardzo silne prądy praniczne wzdłuż pleców, a wszystko to połączone z ogólnym poczuciem szczęścia i zadowolenia.

Badania pacjentów z cukrzycą pokazały, że po asanach poziom glukozy we krwi się obniżał. Praktyka powitania słońca wspomaga również leczenie innych chorób, między innymi wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia trawienia, artretyzm, arterioskleroza, chroniczne zmęczenie, astma, żylaki, choroby serca.

Jak pisze autor, joga zawdzięcza swoją terapeutyczną skuteczność równowadze tworzonej w układach dokrewnym i nerwowym, co wpływa bezpośrednio na wszystkie pozostałe układy i narządy ciała.

Czy warto przeczytać Dynamiczne surjanamaskar Krzysztofa Steca?

Przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością. Jest po prostu ciekawa. Autor spogląda na jogę z różnych ujęć. Powołuje się na wielu autorów klasycznych i współczesnych, szczegółowo opisuje wiele kwestii, związanych z praktyką.

Mam poczucie, że dużo się dowiedziałam, i że moja praktyka stanie się dzięki tej książce głębsza.

Kiedy zaczynamy ćwiczyć, nie mamy umiejętności kreatywnego spojrzenia na to co robimy. Nasze działania są sztywne i pełne niepewności.

Z czasem dzięki praktyce na macie, ale i kolejnym książkom, zyskujemy świadomość, jasność widzenia i umiejętność samodzielnego poprowadzenia siebie w tym świecie pełnych różnych wizji, pomysłów, opinii.


Zapraszam do obejrzenia mojego filmu o tej książce:


Jeśli wolisz słuchać, zapraszam do wysłuchania podkastu:

Powered by RedCircle


Tytuł polski: Dynamiczne surjanamaskar

Tytuł Oryginalny:  Dynamic Suryanamaskar

Autor: Krzysztof Stec

Przekład: Szymon Ceranka

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza 3.49