Joga na stronie

Joga na stronie

Maurycy Frydman – którego uszczęśliwiają Indie

Maurycy Frydman to niezwykła osobowość. Zapraszam do obejrzenia filmu o nim:

Jeśli wolisz słuchać, zachęcam do wysłuchania podcastu:

Powered by RedCircle

Maurycy Frydman urodził się w rodzinie polskich Żydów w roku 1901. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, po czym wyjechał do Francji, gdzie kontynuował pracę naukową. W roku 1933 zaproponowano mu posadę w Indiach – zorganizowanie fabryki sprzętu elektrotechnicznego w Bangalore. Przyjął ją bez wahania.

Pokochał Indie i już ich nigdy nie opuścił. Przyjął imię Swami Bharatananda. Współpracował z Wandą Dynowską, razem stworzyli Bibliotekę Polsko – Indyjską oraz opiekowali się polskimi uchodźcami, przybyłymi z armią Andersa i uchodźcami z Tybetu. Przyjaźnił się również i współpracował z Mahatmą Gandhim, premierem Nerhu i Krishnamurtim.

Jego nauczycielem duchowym był Ramana Maharishi. Dowiedział się o nim z książki Paula Bruntona Ścieżkami jogów. Drugim mistrzem Maurycego był Nisargadatta Maharadż.

Maurycy Frydman miał na swoim koncie wiele wynalazków, między innymi kołowrotek, który skonstruował dla Mahatmy Ganghiego. Prowadził też działalność literacką. Przetłumaczył z języka marathi na angielski rozmowy Nisargadatty z uczniami. Zostały one wydane pod tytułem I am That. W języku polskim Spotkania z mędrcem, tłumaczenie Ilia Lazari-Pawłowska.

Maurycy Frydman to wielka osobowość, a jego życie było owocne. Zachęcam do zainteresowania się nim.