Joga na stronie

Joga na stronie

medytacja transcendentalna

Beatlesi w Indiach

Zapraszam do obejrzenia odcinka o ciekawym wątku w życiorysie zespołu: Beatlesi w Indiach!

Jeśli wolisz słuchać, zachęcam do wysłuchania podcastu Beatlesi w Indiach.

Powered by RedCircle

Beatlesi w Indiach to znany fakt w historii zespołu, bo przecież wszyscy wiemy, że chłopcy interesowali się duchowością Wschodu.

Riszikesz, miasteczko w Indiach, położone u stóp Himalajów, słynie jako stolica jogi. Tutaj prowadził działalność Sivavanda Sarasvati, twórca metody Sivananda jogi. W mieście jest mnóstwo szkół jogi. A co roku, w marcu, odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Jogi.

Riszikesz jest znany również za sprawą Beatlesów, którzy w roku 1968 przyjechali tu to do aśramu Maharishiego Mahesha Yogi, guru medytacji transcendentalnej, gdzie zgłębiali tajniki medytacji i muzykowali. W Riszikesz powstały utwory z płyty “The White Album”.

Pobyt Beatlesów w Riszikesz zakończył się gwałtownie i w atmosferze skandalu. Na guru padły oskarżenia o molestowanie seksualne. Podobno Maharishi Mahesh Yogi zachował się niestosownie wobec Mii Farrow.

John Lennon i George Harrison odczuli wielki zawód. Wtedy John napisał piosenkę Sexy Saddie. Właśnie Maharishiemu była ona poświęcona.

Aśram już dziś nie działa. Stoi opuszczony w dżungli nieopodal miasta i porasta roślinnością. O tym dlaczego tak się stało, opowiadam w filmie i podcaście. Zapraszam!