Joga na stronie

Joga na stronie

Joga doskonała dla kobiet

Gita Iyengar “Joga doskonała dla kobiet”

Gita Iyengar była jedną z pierwszych kobiet w Indiach, które w XX wieku uczyły jogi. Została nauczycielką w roku 1961.

Choć dziś większość osób praktykujących to kobiety, jeszcze w poprzednim wieku wielu uważało, że to sztuka wyłącznie dla mężczyzn. Dzięki silnym, pewnym siebie kobietom, takim jak Gita Iyengar czy Indra Devi, to się zmieniło.

Gita Iyengar słynęła z tego, że dopasowuje praktykę jogi do potrzeb kobiet. Jest też autorką kilku książek, napisanych z myślą o kobietach, w tym omawianej tutaj Jogi doskonałej dla kobiet.

książka "Joga doskonała dla kobiet"

A co myślę o książce Joga doskonała dla kobiet Gity Iyengar?

Książka jest napisana starannie

Temat ujęty jest dogłębnie i z powagą. W tym jak pisze autorka, widać pasję i zaangażowanie. Oddaje tematowi całą siebie.

Autorka podchodzi do tematu racjonalnie

Gita Iyengar nie pisze o jodze jak o zjawisku magicznym. Wyjaśnia w sposób logiczny działanie kolejnych asan czy pranajamy. Nie poleca też odejścia od medycyny konwencjonalnej czy farmakologii. Uważa, że joga jest ich dopełnieniem.

Autorka odwołuje się do tekstów klasycznych

Gita Iyengar nie pisze wyłącznie w swoim imieniu. Korzysta z klasycznych tekstów o jodze i jedynie dodaje swoje interpretacje.

Autorka pisze z miłością do kobiet

Możemy mieć odczucie, że nie jesteśmy same ze swoimi problemami. Autorka daje wsparcie, zrozumienie, wyciąga do nas rękę.

Gita Iyengar – mistrzyni

W wieku 10 lat Gita Iyengar zachorowała na zapalenie nerek. Z tego też powodu cztery tygodnie leżała nieprzytomna. Choć lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, ona przeżyła i wróciła do domu z listą leków do wykupienia. To przekraczało możliwości finansowe rodziny. Ojciec, który był znanym w Indiach guru, B. K. S. Iyengar powiedział: Albo bierz się za jogę albo szykuj się na śmierć! I tak Gita zaczęła praktykować.

Z czasem czuła się coraz lepiej i zrozumiała, że to dzięki jodze. Sama została nauczycielką i napisała pięć książek, z czego dwie zostały przetłumaczone na język polski:

  • Joga doskonała dla kobiet
  • Joga w praktyce. Kurs wstępny
  • Yoga in Action – Intermediate Course
  • The Women’s Yoga Book: Asana and Pranayama for All Phases of the Menstrual Cycle, napisana razem z Clennell Bobby
  • Iyengar Yoga for Motherhood: Safe Practice for Expectant & New Mothers

Zyskała miano wielkiej nauczycielki, ponieważ praktykę jogi dopasowywała do potrzeb kobiet, do zmian fizjologicznych, miesięcznych i tych związanych z upływem czasu. Nie pozostawiała bez opieki kobiet w ciąży i połogu.

Gita Iyengar – dziedziczka

Gita jest córką mistrza B. K. S. Iyengara. Uczeń samego Krishnamacharii był twórcą metody, która zyskała powszechne uznanie.

Założył w Punie Instytut, do którego przyjeżdżają adepci jogi z całego świata. Z czasem w prowadzeniu Instytutu zaczęli wspierać ojca Gita i jej brat Praszant, a po śmierci mistrza w 2014 roku przejęli zarządzanie.

gita i praszant

Gita dbała o to, by metoda B. K. S. Iyengara nie uległa zniekształceniu. Niestety, zmarła cztery lata po ojcu.

Gita Iyengar – kobieta

Słowo wstępne do książki Joga doskonała dla kobiet napisał sam Iyengar, ale dedykację Gita składa matce.

U lotosowych stóp Ammy, która mieszka w domu Vishnu, która była moim Guru, która dała mi wolność i moralną odwagę do podążania ścieżką jogi, składa tę książkę z szacunkiem jej oddana córka.
Gita Iyengar Joga doskonała dla kobiet
Tweet

To jest bardzo kobieca książka. Napisana przez kobietę dla kobiet, ze zrozumieniem czegoś, co można by nazwać losem kobiecym. Autorka daje dużo wsparcia i otuchy zmęczonym życiem kobietom, ofiarowuje im nadzieję, że mogą poprawić swój los. Bo jak sama przyznaje, życie kobiety jest pełne trudności i wyzwań.

Czy kobiety nadają się do jogi?

W rozdziale Czy kobiety nadają się do jogi rozprawia się z istniejącym jeszcze w XX wieku przekonaniem, że joga nie jest dla kobiet. Jak pisze, pierwszą kobietą, która poznała jogę, była bogini Parvati. Nauczył ją tej sztuki bóg Sziwa.

Autorka wymienia też inne kobiety, które praktykowały jogę w poprzednich wiekach. Na przykład Lalla, XIV-wieczna święta z Kaszmiru, była propagatorką jogi. A także Bahinabai, święta z XVII wieku czy Sarada  Devi, żona Ramakrishny.

Czym jest joga

Pierwsza część książki Joga doskonała dla kobiet jest poświęcona teorii. Gita Iyengar mówi o definicji jogi, filozofii, podejściu jogi do zdrowia. Druga część to opis asan z uwzględnieniem tego, jak każda z nich działa na organizm.

Czym jest joga?

Joga jest zjednoczeniem duszy z wieczną prawdą. Jest stanem niezakłóconej błogości, powstałej z przekroczenia kondycji świata, który wyznaczają pary przeciwieństw.
Gita Iyengar Joga doskonała dla kobiet
Tweet

A czym są asany? Asana to utrzymywanie pozycji z myślą o Bogu wewnątrz nas. Bo boskość to pewność, siła i stabilność. Asany choć z zewnątrz wydają się statyczne, wewnątrz są pełne dynamizmu, działania.

Asany są psychofizjologiczne, a nie tylko czysto zewnętrzne jak ćwiczenia fizyczne. Chociaż asany rozwijają świadomość ciała, wytwarzają także świadomość wewnętrzną i stabilizują umysł. Joga jest praktyką ciała, umysłu i duszy. W ćwiczeniach fizycznych ruchy mogą być wykonywane z precyzją, podczas gdy w jodze, wraz z precyzją, praktykowana jest głębsza uważność, która przynosi równowagę ciała i umysłu.
Gita Iyengar Joga doskonała dla kobiet
Tweet

Joga i zdrowie

Gita Iyengar dużo uwagi poświęca zdrowiu i w jodze upatruje drogi do dobrostanu fizycznego i psychicznego. Porównuje życie do rydwanu, ciągnionego przez dwa konie: duchowego i materialnego. Kiedy któryś niedomaga i zakłóca rytm biegu, ciężko jechać naprzód.

A więc zdrowie to harmonia, naturalny swobodny przepływ energii. Swami Kuvalayananda w książce Joga, indyjski system leczniczy porównuje życie do instrumentu wina. Gdy wszystkie struny są właściwie nastrojone, wina daje piękny, harmonijny dźwięk.

Piękno człowieka

Ze słów Gity Iyengar wybija zachwyt ludzkim ciałem, całą istotą człowieka.

Jeśli ciało zostało w taki wspaniały i pełen artyzmu sposób stworzone przez Boga, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko utrzymywać je w dobrym zdrowiu i harmonii poprzez najznakomitszą i artystyczną naukę jogi.
Gita Iyengar Joga doskonała dla kobiet
Tweet

Tak często jesteśmy niezadowolone z siebie. Nie podobamy się sobie. Oczekujemy od siebie zbyt wiele. Uznajemy rzeczy za oczywiste i nie doceniamy. Może czas spojrzeć z wdzięcznością na to, co jest w nas i o to zadbać? Tego uczy nas pani Gita Iyengar.


O książce Gity Igengar Joga doskonała dla kobiet opowiadam też na YouTube:


Autorka: Gita Iyengar

Tytuł polski: Joga doskonała dla kobiet

Tytuł oryginalny: Yoga: A Gem for Women

Tłumaczenie: Sławomir Bubicz

Wydawnictwo Virya