Joga na stronie

Joga na stronie

książka dla jogina

Książka pod choinkę, czym obdarować jogina, joginkę?

Książka pod choinkę? Owszem, idealny prezent. Pierwszy etap łamigłówki rozwiązany. Teraz pytanie: jaka książka?

Taka, która wpasuje się w oczekiwania, zainteresowania, która zaciekawi i pomoże w praktyce jogi? A więc książka na prezent dla jogina, dla joginki?

Książka pod choinkę dla jogina początkującego

Jaką książkę wybrać dla osoby, która zaczyna przygodę z jogą? Książkę lekką, nie przytłaczającą, ale też nie płytką, a także ciekawą. Mam dwie propozycje. Paulina Młynarska Jesteś spokojem i Krystian Mesjasz Joga dla początkujących i nie tylko.

Paulina Młynarska “Jesteś spokojem”

Jesteś spokojem Pauliny Młynarskiej to znakomita pozycja dla osoby, która dopiero szuka inspiracji, która przeczuwa potrzebę pracy nad sobą, ale jeszcze nie wie, jak się do tego zabrać. Wybrałabym tę książkę dla kogoś, kto chce sobie poukładać w głowie, kto szuka rozwiązań dla swoich problemów i potrzebuje wsparcia na swojej drodze.

W książce Pauliny Młynarskiej Jesteś spokojem nie ma konkretnych porad technicznych, nie ma wskazówek co do wykonania asan. Ta książka to raczej wyciągnięcie ręki do czytelnika czy też czytelniczki, bo Paulina Młynarska bardziej zwraca się do kobiet.

Książka jest bardzo ładnie wydana, w mocnej okładce, a w środku są sympatyczne zdjęcia, co ma znaczenie w przypadku prezentu.

Mój artykuł o tej książce znajdziesz TUTAJ, a opowiastkę na YouTube TUTAJ.

Paulina Młynarska jest bardzo ciekawą osobowością. Parę lat temu postanowiła zmienić życie, porzuciła pracę w mediach i przeniosła się na Kretę. O tym też opowiada w swojej książce, co może być inspiracją.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Krystian Mesjasz “Joga dla początkujących i nie tylko”

Znakomitym prezentem dla jogina minimalisty, joginki minimalistki będzie e-book Joga dla początkujących i nie tylko.

E-książka Krystiana Mesjasza wprowadza adepta jogi w świat całego systemu, po kolei obejmując kolejne obszary. Krystian wyjaśnia obawy osób początkujących, rozwiewa mity, jakich krąży niemało na temat jogi, opowiada o tym, jak się ubrać na jogę, jaką matę wybrać, wyjaśnia arkana filozofii jogicznej i pokazuje pozycje, odpowiednie dla osoby początkującej. Do e-książki są załączone materiały multimedialne, co jest dodatkową jej wartością.

O tej e-książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Krystian Mesjasz jest uznanym nauczycielem stylu Ashtanga Vinyasa. Dużo pisze o jodze w wydawnictwach branżowych, jest też redaktorem portalu Boso na macie, nierzadko pojawia się w mediach. Jest uczniem Sharatha Joisa w Mysore.

Jego e-książkę kupisz TUTAJ.

Książka pod choinkę dla jogina średnio-zaawansowanego

Co kupić osobie, która już praktykuje, podstawy ma opanowane, ale bardzo potrzebuje pogłębienia swojej praktyki, rozszerzenia wiedzy, ułożenia się w tym, co już wie? Proponuję Jogę – sztukę życia Donny Farhi i Jogę, indyjski system leczniczy Kuvalayanandy i Vinekara.

Donna Farhi “Joga – sztuka życia”

Joga – sztuka życia Donny Farhi to wspaniała propozycja dla każdego, kto już ma do czynienia z jogą. Autorka opowiada o swojej wizji systemu, powołuje się na doświadczenia ze swojego życia, bardzo dogłębnie wkracza w tematykę jogi. Dlatego sądzę, że dla osoby początkującej może być ona nieco przytłaczająca.

Tutaj, podobnie jak u Pauliny Młynarskiej, nie znajdziemy konkretnych instrukcji. Dla Donny Farhi joga to droga ku lepszemu, mądrzejszemu życiu, ku świadomości, lekkości, szczęściu. Autorka pomaga z większą uważnością i jasnością spojrzeć na praktykę na macie i poza matą.

Książka jest porządnie wydana, twarda okładka i elegancki projekt.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Donna Farhi ma ogromne doświadczenie. Uczy jogi od roku 1982. Była uczennicą B.K.S. Iyengara. Jest bardzo cenioną nauczycielką.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Swami Kuvalayananda, A. L. Vinekar “Joga, indyjski system leczniczy”

Joga, indyjski system leczniczy Kuvalayanandy i Vinekara to jest propozycja dla osób, które lubią konkret, i które męczy rozpływanie się nad tematem.

Obaj autorzy, choć są joginami, to przede wszystkim są naukowcami i ich podejście jest klarowne, racjonalne, akademickie. Unikają mitów i ogólnie przyjętych przekonań. Wszystko o czym piszą, musi mieć podstawy naukowe i dowody empiryczne. Dlatego to książka poważna, wiarygodna i konkretna. Poleca się ją lekarzom i fizjoterapeutom.

Miękka okładka, zdjęcia niewyraźne. Ale treść znakomita.

O tej książce piszę TUTAJ i opowiadam TUTAJ.

Swami Kuvalayananda to wielka osobistość świata jogi, ceniony w Indiach i na całym świecie za swoją praktykę, działalność naukową i społeczną.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Książka pod choinkę dla jogina, który lubi historię

Joga to nie tylko asany i filozofia. To też wspaniała historia, niezwykłe osobowości, fascynujące opowieści i ciekawostki. Dla jogina, którego zżera ciekawość proponuję Rozwój potęgi woli Wincentego Lutosławskiego i Joga mala Pattabhiego Joisa.

Wincenty Lutosławski “Rozwój potęgi woli”

Rozwój potęgi woli Wincentego Lutosławskiego to książka, która zyskała miano pierwszego polskiego podręcznika jogi. Z tego też powodu będzie fascynująca dla każdego, kogo ciekawią przemiany społeczne. Wybija bowiem z niej zupełnie inna wizja świata niż dzisiejsza.

Wincenty Lutosławski zgłębił tajniki jogi w bibliotece. Wprowadził w życie wszytko, o czym przeczytał i temu zawdzięczał wyzdrowienie z tajemniczej choroby. Spisał to wszystko w książce Rozwój potęgi woli.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Wincenty Lutosławski był oryginałem, a historia jego życia jest fascynująca. Książka już dawno nie była wznawiana. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1909, a ostatnie wydanie jest z roku 1994. Ale można ją zdobyć w antykwariacie.

Ja swój egzemplarz kupiłam w księgarni Tezeusz.

Sri Pattabhi Jois “Joga mala”

Joga mala Pattabhiego Joisa zainteresuje szczególnie joginów, praktykujących styl Ashtanga, ponieważ autor Pattabhi Jois jest twórcą tego systemu.

Pattabhi Jois pisze o pierwszej serii Ahstangi, pokazuje każdą z asan i dokładnie objaśnia jej wykonanie oraz działanie, zwłaszcza wpływ na zdrowie. Dla praktyka Ashtangi ciekawe będzie porównanie pierwszej serii w dzisiejszej postaci z tą, którą oryginalnie kilkadziesiąt lat temu tworzył Guruji.

Dopełnieniem jest kwiecisty, stylizowany język, który pozwala się zanurzyć w świecie młodego Pattabhiego Joisa. Autorem tłumaczenia jest Marcin Januszkiewicz.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Książka pod choinkę dla jogina, którego interesuje filozofia

Dla jogina filozofa mam również dwie propozycje. Klasyczną książkę Autobiografia jogina Paramahansy Joganandy oraz współczesną 10 lekcji jogi Agnieszki Passendorfer.

Paramahansa Jogananda “Autobiografia jogina”

Autobiografia jogina Paramahansy Joganandy to szczególna propozycja, poetycka, baśniowa opowieść o życiu mistrza jogi.

To nie jest coś dla osoby konkretnej i potrzebującej jasnych wskazówek. Nie trafi ta książka do osób racjonalnych, szukających we wszystkim logiki. To raczej coś dla tych, którzy kochają piękne, zwiewne historie, pozbawione umocowania w realiach.

Autor opowiada o swoim życiu w baśniowej konwencji. Wiele tu cudów, materializowania się przedmiotów, odczytywania myśli. Wydaje się, że dla Joganandy są to rzeczy oczywiste. Poza szaloną warstwą fabularną, czytelnik znajdzie tu wiele pięknych wskazówek dla lepszego, mądrzejszego życia i wątków z filozofii Wschodu.

Mój artykuł o tej książce znajdziesz TUTAJ, a opowieść na YouTube TUTAJ.

Autor jest mistrzem krijajogi i to on jest odpowiedzialny za rozpowszechnienie tego systemu na Zachodzie.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Agnieszka Passendorfer “10 lekcji jogi”

10 lekcji jogi to nowa książka. Została wydana w 2019 roku. Autorka pisze o jamach i nijamach, czyli zasadach, które stworzył w II wieku p.n.e. mistrz Patandżali.

Choć zasady te zostały sformułowane ponad 2000 lat temu, Agnieszka Passendorfer patrzy na nie z perspektywy współczesnego człowieka. Pyta, jak dzisiaj możemy je zinterpretować, jak dostosować do nich życie współczesnego człowieka. To bardzo ciekawa łamigłówka.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Autorka jest dziennikarką, pisarką i nauczycielką jogi. Pracuje w warszawskiej szkole Yogarepublic. Więcej o niej dowiesz się z jej strony internetowej.

Książka w miękkiej okładce. Autorką projektu jest Aleksandra Perec, artystka i nauczycielka jogi.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Książka pod choinkę dla jogina, który woli czytać po angielsku

Jest mnóstwo bardzo interesujących pozycji, które jeszcze nie zostały przetłumaczone. Ageless Sharatha Joisa mówi o tym, jak z pomocą jogicznego stylu życia, zachować zdrowie na długo. Krishnamacharya, His Life and Teachings A. G. Mohana opowiada o życiu wielkiego mistrza Krishnamacharii. The Goddess Pose Michelle Goldberg to biografia mistrzyni jogi Indry Devi.

Sharath Jois, Isha Singh Sawhney “Ageless”

Ageless Sharatha Joisa i Ishy Singh Sawney traktuje o tym jak żyć długo i zdrowo.

Ageless bardzo klarownie wykłada wszystkie kwestie, związane ze zdrowiem z perspektywy ajurwedy. Sharath powołuje się na tradycję swojego kraju, na doświadczenia dziadka Pattabhiego Joisa i jego mistrza Krishnamacharii, ale pisze też o współczesnych badaniach naukowych.

Tekst jest napisany prostym językiem, więc poradzi sobie z nim nawet osoba nie mająca pewności co do swojej angielszczyzny.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Sharath Jois jest paramaguru, czyli kontynuatorem linii przekazu Ashtanga. Mieszka w Mysore.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

A. G. Mohan, Ganesh Mohan “Krishnamacharya, His Life and Teachings”

Książka A. G. Mohana i jego syna Ganesha to cenne źródło wiedzy o wielkim mistrzu. Mówi się, że Krishnamacharya jest ojcem współczesnej jogi.

Ta opowieść o Krishnamacharii to opowieść z pierwszej ręki, główny autor bowiem był wieloletnim uczniem mistrza. Poznajemy historię życia mistrza, a także jego podejście do wielu spraw. Bardzo ciekawa lektura.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.

Michelle Goldberg “The Goddess Pose”

The Goddess Pose opowiada historię życia Indry Devi. Indra Devi bywa nazywana pierwszą damą jogi. Rosjanka, która pojechała do Indii i tam poznała jogę. A potem zaczęła jej uczyć w Hollywood.

Biografia Indry Devi jest fascynującą opowieścią o determinacji, niezależności i walce o siebie. Michelle Goldberg poświęciła kilka lat na zdobywanie materiałów do tej książki, rozmowy, wywiady, wizyty w archiwach, podróże wszędzie tam, gdzie Indra zostawiła ślady swojego życia.

O tej książce piszę TUTAJ, a opowiadam TUTAJ.

Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ


Na YouTube znajdziesz też mój film na ten temat: