Joga na stronie

Joga na stronie

Jesteś spokojem

Paulina Młynarska “Jesteś spokojem”

Paulina Młynarska, autorka książki Jesteś spokojem, jest znana polskiej publiczności. Bo znamy ją przecież wszyscy jako dziennikarkę, pisarkę, feministkę, artystkę, działaczkę i jako nauczycielkę jogi. Wiemy też, że to osoba nieugięta w walce o to, w co wierzy. A wierzy w piękne idee, równości, otwartości, obrony słabszego.

A książka Jesteś spokojem? Już w samym tytule jest piękna obietnica. Mogę żyć lepiej, mogę być szczęśliwsza, mogę odnaleźć w sobie łagodność, radość i lekkość. Czy obietnica zostaje spełniona?

Grecja i Paulina Młynarska

Okładka książki Pauliny Młynarskiej Jesteś spokojem

Co mnie zainteresowało w książce Pauliny Młynarskiej Jesteś spokojem?

Paulina Młynarska nie poucza

Już na wstępie autorka zapowiada, że nie będzie dawała rad, ponieważ droga rozwoju to rzecz indywidualna i może mieć różny przebieg. Jest w tym skromność, mądrość i odpowiedzialność. Każdemu z nas czasem trudno powstrzymać się przed mądrzeniem się, zwłaszcza kiedy udało nam się coś osiągnąć.

Paulina Młynarska daje wsparcie

Z książki bardzo wyraźnie bije życzliwość, zrozumienie dla osoby czytającej. Czytelnik czy czytelniczka zyskują poczucie, że autorka jest ich przyjaciółką, że naprawdę chce pomóc i jest z nimi w ich problemach.

Paulina Młynarska inspiruje

W książce nie ma wielu konkretnych porad, a na pewno porad dotyczących asan, kwestii technicznych jogi. Ta książka jest bardziej inspiracją niż instruktażem. Czy to wada czy zaleta? Żeby zacząć działać, najpierw trzeba uwierzyć w sensowność działania i znaleźć do tego motywację. I o to chodzi autorce.

Paulina Młynarska jest szczera

Autorka z niezwykłą otwartością opowiada o swoich doświadczeniach. Jej droga nie była łatwa. Mówi wprost, bez demonizowania czy robienia z siebie ofiary. Ale też nie wstydzi się, nie koloryzuje, nie kryguje się. Doceniam tę szczerość.

Paulina Młynarska i Grecja

Paulina Młynarska w pewnym momencie życia postanowiła zerwać z tym, co ją męczy. Rzuciła więc pracę w telewizji, sprzedała majątek w Polsce i kupiła dom na Krecie. Pisze książki, uczy jogi, podróżuje.

Jest autorką dziewięciu książek:

Zakopane, nie ma przebacz, Zakopane odkopane, Kochaj i rozmawiaj, Kalendarzyk niemałżeński, Na błędach! Poradnik odradnik, Jeszcze czego! Rebel, Jesteś wędrówką, Jesteś spokojem, Zmierzch lubieżnego dziada.

A teraz z końcem roku 2020 wydała Kalendarz książkowy 2021, MOC KOBIET według Pauliny Młynarskiej.

Ma swoją stronę internetową, swój kanał na YouTube, jest aktywna w mediach społecznościowych.

Znam Grecję dość dobrze. Często po niej żegluję i mamy z mężem blog Tak płyniemy. Grecja ma w sobie tę lekkość, luz, dzięki któremu łatwiej powiedzieć sobie: jesteś spokojem.

książka Pauliny Młynarskiej na Akropolu

Książka Pauliny Młynarskiej Jesteś spokojem na tle Akropolu

Czym jest rozwój osobisty?

O co chodzi z tym rozwojem osobistym? Po co to robimy? Chodzi o szczęście? Spełnienie? Dobre życie?

Niewątpliwie. Ale zanim dotrzemy do tego punktu, trzeba przejść przez całe spektrum trudnych emocji. Trzeba przerobić, przemielić w sobie wszystkie swoje nieszczęścia. Bez tego ani rusz!

Chaos trzeba uporządkować, a bez podniesienia i obejrzenia każdego klocka, leżącego na podłodze, bez przetarcia każdej plamy na kanapie, porządku nie będzie!

Żeby pójść dalej w rozwoju osobistym trzeba więc mądrości, niezłomności i odwagi. Wszyscy, którzy to robimy, jesteśmy bohaterami!

A jak się ma do tego joga?

Jak mówi autorka, asany stymulują przepływ energii w ciele. I w tym sensie joga fizyczna ma znaczenie dla naszego rozwoju osobistego.

Ciało jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym, które zbiera dla nas informacje z otoczenia. Nieustannie pobiera z niego próbki pod postacią zapachów, mierzy temperaturę, wyczuwa napięcia. Traumatyczne przeżycia sprawiają, że ciało (lub jego część) zastyga. Dosłownie kamienieje.
Codzienna sesja jogi to autoterapeutyczny masaż. Rozciąganie, napinanie i ponowne rozluźnianie mięśni, powięzi, ścięgien sprawiają, że stare napięcia ulatniają się z ciała, robiąc miejsce na przepływ nowej energii.

Ale przecież joga to nie tylko asany. To także medytacja, która tworzy w nas tę ciszę, dzięki której możemy usłyszeć prawdziwego siebie.

Wewnętrzna mądrość, ta prawdziwa, nieustraszona, kryształowa, szczodra i odważna oraz mająca poczucie humoru, przemawia głosem bardzo cichym, ledwie słyszalnym. W medytacji jednak można go usłyszeć.

Medytacja, niby nic a tak wiele! Głęboko przemawia do mnie, znany wielu z nas rysunek: Cztery obrazki Buddy, siedzącego w medytacji i podpis Niesamowite przygody Buddy.

medytacja

Paulina Młynarska wspomina też o jamach i nijamach. One również mogą pomóc nam stworzyć drogę dla siebie. Te sformułowane przez Patandżalego kierunkowskazy mają w sobie mądrość i dużą przestrzeń dla interpretacji, ułożenia w nich swojego ja. Pisała o nich także Agnieszka Passendorfer w książce 10 lekcji jogi.

Jak mówił mistrz Patandżali, joga to ustanie poruszeń umysłu. Co to znaczy? W moim przekonaniu, to uznanie rzeczy takimi jakimi są, w swojej prawdziwości. Bo kiedy zaczynamy patrzeć na świat, bez okularów oczekiwań, wyobrażeń, pojawia się spokój. Pojawia się też, kiedy przestajemy się użalać nad sobą i bierzemy sprawy w swoje ręce.

Autorka przyjaciółka

Jestem z tego samego pokolenia co Paulina Młynarska i mam wrażenie, że dzięki temu lepiej ją rozumiem. Czuję smutek, czytając jej wspomnienia. Chyba wszyscy przeżyliśmy dzieciństwo i młodość podobnie. Oczywiście nasze historie różnią się w szczegółach, ale jest coś takiego jak doświadczenie pokoleniowe. Atmosfera w jakiej my, dziewczęta lat siedemdziesiątych zostałyśmy ukształtowane.

Paulina Młynarska pisze z taką życzliwością, otwartością i miłością do czytelnika, że sama lektura podnosi na duchu. Sprawia, że możemy poczuć się lepiej. Nabieramy nadziei, że jednak można zmienić swoje życie, że jest to możliwe, że jest szansa! To bardzo piękna warstwa tej książki.

Decyzja – zmieniam swoje życie

Mamy wybór. Możemy pławić się dalej w trudnych wspomnieniach, ale możemy się otrząsnąć. I ruszyć ku nowemu. Ponarzekaliśmy. Powspominaliśmy dzieciństwo, młodość, wywlekliśmy urazy, żale. A teraz czas wyjść z tego! Czas wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

Zawsze nam mówiono jak żyć. Paulina mówi: może spróbuj odwirować to, co narzucone przez innych, zaszczepione przez kulturę od tego, co naprawdę twoje.

TWOJE!


Jeśli chcesz kupić książkę Jesteś spokojem Pauliny Młynarskiej, znajdziesz ją TUTAJ.


O książce pauliny Młynarskiej Jesteś spokojem opowiadam też na YouTube. Zapraszam!


Paulina Młynarska

Jesteś spokojem

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Data wydania: 01.10.2019