Joga na stronie

Joga na stronie

ebook Krystian Mesjasz

“Joga dla początkujących i nie tylko” Krystian Mesjasz

Mimo, że znam Warszawę nieźle, nieraz włączam Google Maps. Wszyscy potrzebujemy czasem poprowadzenia, mapy. I właśnie taką mapą dla jogina może być eksiążka Krystiana Mesjasza Joga dla początkujących i nie tylko.

Krystian Mesjasz

Okładka e-książki Krystiana Mesjasza

Joga dla początkujących i nie tylko

Niedawno pisałam o Malinie Michalskiej i jej Hatha joga dla wszystkich. Na YouTube znajdziesz też mój film o Malinie. Hatha joga dla wszystkich to podręcznik jogi z roku 1972. Joga dla początkujących i nie tylko jest podręcznikiem z roku 2020. Dzieli te książki niemal 50 lat, a łączy miłość do jogi, dbałość o tych, którzy dopiero poznają praktykę i perspektywa człowieka Zachodu.

A co szczególnie cenię w eksiążce

Krystiana Mesjasza Joga dla początkujących i nie tylko?

1. Całościowe spojrzenie na system

Krystian pisze o różnych aspektach jogi. Podaje teorię, przedstawia kwestie praktyczne, rozwiewa mity i wprowadza w podstawy.

2. Perspektywę współczesnego człowieka Zachodu

Ujęcie tematu jest przyjazne dla nas, mieszkańców Europy. Krystian pisze w sposób klarowny i z dużą życzliwością dla czytelnika.

3. Multimedialność

Czytelnik ma dostęp do materiałów audiowizualnych, co jest ogromną wartością dodaną.

Książka elektroniczna

Joga dla początkujących i nie tylko jest dostępna w postaci książki elektronicznej. Dostałam ją od wydawnictwa HOW2. To nowa platforma wydawnicza, specjalizująca się w ebookach multimedialnych.

Nie wszyscy lubią ebooki, co mogę zrozumieć. Brakuje tu szelestu kartek czy zapachu farby drukarskiej. Ja, mimo wrażliwości na otaczający mnie świat, bardzo doceniam lekkość eksiążki, a przede wszystkim wygodę, kiedy chcę dotrzeć do wybranego fragmentu albo skorzystać z materiałów multimedialnych. A takie są dostępne i tutaj. Do ebooka są załączone nagrania z Krystianem Mesjaszem w roli głównej.

joga dla początkujących

Mapa jogi

Wracam do metafory mapy, od której zaczęłam ten artykuł, bo tak właśnie odbieram książkę Krystiana Mesjasza. Jak mapę.

Krystian zagląda w różne przestrzenie teorii i praktyki, nie wchodząc jednak do piwnic ani na strychy, trzyma się tego, co najważniejsze. Poza tym przewiduje niepokoje i wątpliwości początkującego, i rozrysowuje całościowy obraz, dzięki któremu zyskujesz orientację i z łatwością możesz obrać drogę.

Krystian pisze o filozofii, pranajamie, asanach, medytacji, ale też o tym, jak się ubrać i jaką wybrać matę. Obala mity i wyjaśnia obawy osób początkujących.

I tak spoglądasz z góry na całość systemu i zaczynasz rozumieć, o co chodzi w tej jodze.

Joga dla początkujących mesjasz

Fragment spisu treści Jogi dla początkujących i nie tylko Krystiana Mesjasza

Masz mapę, więc idź!

Krystian pisze nie tylko o suchych faktach, typu osiem gałęzi jogi Patandżalego. Te fakty oczywiście tu się znajdują, ale są one doprawione szczyptą osobistego i bardzo inspirującego spojrzenia.

W tym ebooku chciałbym przekazać ci, czym dla mnie jest praktyka jogi. Chciałbym również, zachęcić cię do odnalezienia własnej odpowiedzi na pytanie, czym ona jest dla ciebie, ponieważ dla każdego joga może być czymś innym. I właśnie to jest piękne! Nikt niczego nie narzuca. Liczy się tylko twoje doświadczenie, które owocuje zrozumieniem i mądrością płynącą z twojego wnętrza.

Droga do samopoznania

No właśnie! Dla każdego joga może być czymś innym, bo przecież ujęć i interpretacji jest tak wiele. Mnie bardzo odpowiada wizja jogi jako rozmowy ze sobą. I ten wątek pojawia się w eksiążce Krystiana.

Dzięki jodze uzmysławiamy sobie wiele rzeczy na swój własny temat. Przełamujemy strach, inercję, niezdecydowanie i odważnie bierzemy życie we własne ręce. Najważniejsze jednak, by samemu chcieć dokonać zmian we własnym życiu. Tylko ty możesz to zrobić! Nikt tej pracy nie wykona za ciebie, a joga może ci w tym jedynie pomóc.

Dzięki jodze zaczynamy poznawać siebie i rozumieć to, co jest w nas. To piękne doświadczenie, twórcze i odświeżające. Kojarzy mi się z głoszonym przez psychologów obieraniem cebuli, czy też strzepywaniem z siebie kurzu czy rozkruszaniem skorupy. Z rozkruszaniem skorupy może jest tu nawet pewien element dosłowności?

Tak czy owak, tam, gdzie jest zrozumienie, tam jest zgoda. I z czasem właśnie tego się uczymy, zgody na siebie. Bo po roku czy dwóch prób podniesienia się w mostku, musisz się w końcu ze sobą pogodzić.

W jaki sposób joga może tak magicznie przemienić nasze życie? Kluczem do udzielenia odpowiedzi jest samoobserwacja, która z czasem przemienia się w introspekcję. Uczysz się tego poprzez pracę z ciałem i oddechem. Praktykując, starasz się odczuwać wszelkie subtelne wrażenia płynące z twojego wnętrza. W ten sposób głębiej doświadczasz własnego istnienia.

Jak pisze nauczycielka jogi Małgorzata Osuch na autorskim profilu MOja joga:

Rozmowa na macie z samym sobą to najintymniejsza i najszczersza z rozmów. Tu nie ma ściemy. Nikt nie podsłuchuje, nikt nie ocenia. Jesteś tylko TY – twoje ciało, umysł, dusza, serce… No i mata.

Kim jest Krystian Mesjasz?

Krystian Mesjasz jest nauczycielem jogi. Specjalizuje się w stylu Ashtanga. A szlifuje swój warsztat pod okiem Sharatha Joisa, paramaguru i wnuka Pattabhiego Joisa. Krystian ma zresztą autoryzację Instytutu KPJAYI w Mysore.

Jest redaktorem portalu Boso na macie. Pisuje do różnych wydawnictw jak Yoga & Ayurveda.

Jest też autorem aplikacji medytacyjnej GoodMind.

nauczyciel jogi

Krystian jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na codzień pracuje w Opolu, ale często organizuje warsztaty w Polsce i zagranicą.

Miałam okazję uczestniczyć w jego warsztatach. Krystian ma dar inspirowania. To u niego zrobiłam kilka asan, które jak sądziłam są dla mnie niemożliwe. A Krystian powiedział: chodź, spróbujemy! I spróbowałam.

Wciąż wielu z nas ma trudności z dojazdem do szkoły jogi. Wtedy bez podręcznika ani rusz! Ale ta eksiążka ma wartość nie tylko dla osób, które nie mają dostępu do nauczyciela i potrzebują, by pokazano im asany.

Mapy potrzebujemy czasem wszyscy. Tak jak ja, po trzydziestu latach mieszkania w Warszawie włączam Google Maps.


Zapraszam też do obejrzenia mojej opowiastki o eksiążce Krystiana Mesjasza:

Tytuł: Joga dla początkujących i nie tylko

Autor: Krystian Mesjasz

ebook, 2020

Wydawca How2