Joga na stronie

Joga na stronie

“Joga – sztuka życia” Donna Farhi

Ano właśnie, Donna Farhi, autorka książki Joga – sztuka życia, nie ma konta na Instagramie. Przejrzałam grafikę w wyszukiwarce i nie znalazłam ani jednego zdjęcia Donny, stojącej do góry nogami na jednym paluszku.

Nie zaprzeczę, że odczułam pewną ulgę i od razu polubiłam Donnę. Bo czytając jej książkę Joga – sztuka życia, poczułam się bezpiecznie. Poczułam się zaakceptowana ze swoimi ułomnościami, słabościami i nawracającą trudnością w podniesieniu się do mostka. Uchem duszy usłyszałam, jak Donna mówi do mnie, właśnie do mnie: nie wstydź się tego mostka, bo nie on jest najważniejszy.

Więc joginko, joginie, jeśli szukasz wskazówek co do asan, w książce Joga – sztuka życia ich nie znajdziesz. Znajdziesz je w wielu innych książkach, jak choćby Joga Mala Pattabhiego Joisa.

Jeśli szukasz potwierdzenia, że jesteś super joginką, super joginem, bo stoisz na rękach, schodzisz do mostka ze stania, utrzymujesz się na przedramionach, tego też tu nie otrzymasz. Lepiej załóż konto na Instagramie!

Jeśli szukasz całościowego, mądrego podejścia do jogi i życia, to jesteś we właściwym miejscu.

Najtrudniejszą praktyką bywa nie to, co robimy na macie, mówi Donna, ale to, czego wymaga od nas życie.

A co mnie zainteresowało szczególnie w książce Joga – sztuka życia?

Całościowe ujęcie tematu

Autorka mówi o tym, czym jest joga i jak joga może nam pomóc w codziennym życiu. Ujmuje różne perspektywy – filozoficzną, psychologiczną, życiową. Mówi o jodze przez doświadczenie własne i ludzi, którzy ją otaczają. Mam wrażenie, że do każdej perspektywy dołącza sznureczek i podaje mi wiązkę tych sznureczków. Trzymam je w ręku i widzę wyraźny kierunek. I już wiem, dlaczego joga jest sztuką życia.

Wsparcie

To, co widać już w pierwszym rozdziale, to wrażliwość Donny. Wrażliwość, która zapewne wynika z jej natury, ale i z doświadczenia nauczycielskiego. W słowach Donny jest ciepło, łagodność i zrozumienie. Czytam i czuję, że autorka mnie przytula. I już wiem, że sobie ze wszystkim poradzę.

Donna Farhi

Donna pracuje jako nauczycielka jogi od roku 1982, ma więc potężne doświadczenie. Była uczennicą legendarnego nauczyciela, B.K.S. Iyengara. A dziś mieszka w Nowej Zelandii. Uczy tam, ale jak wielu znanych nauczycieli jeździ z warsztatami po całym świecie. Więcej o niej możesz dowiedzieć się z jej strony internetowej.

Patrzę na zdjęcie Donny. Młodzieńcza twarz, krótkie włosy, drobna sylwetka. Wzbudza we mnie zaufanie. A kiedy czytam jej książkę, utwierdzam się w tym uczuciu. Widzę osobę wrażliwą, rozumiejącą i łagodną.

Donna Farhi

Donna napisała pięć książek:

  1. The Breathing Book (wyd. Holt)
  2. Yoga Mind, Body and Spirit (wyd. Holt)
  3. Bringing Yoga to Life (wyd. HarperCollins)
  4. Teaching Yoga (wyd. Rodmell)
  5. Pathways to a Centered Body (wyd. Embodied Wisdom) (współautorka: Leila Stuart)

Na razie tylko jedną wydano w Polsce. Bringing Yoga to Life zyskała polski tytuł Joga – sztuka życia.

O czym jest Joga – sztuka życia?

Autorka powołuje się na klasyczne teksty jogiczne jak Jogasutry Patandżalego, Upaniszady, Bhagawadgitę. Przywołuje cytaty autorów zachodnich, na przykład Rainera Marii Rilkego. Czerpie też z własnych doświadczeń nauczycielskich, kontaktów z uczniami, innymi nauczycielami i ludźmi w ogóle.

Dlatego treść zyskuje osobisty wyraz. I często ma się wrażenie zacisznej rozmowy z autorką.

Donna mówi o wielu elementach życia jogicznego. Jak praktykować? Po co? Czym jest praktyka? Jak radzić sobie z trudnościami? Bardzo ogólne ujęcie, a jednak podane w sposób konkretny i z poszanowaniem szczegółu.

Donna Farhi

Jak być artystą w jodze?

Joga jest narzędziem. To, jak się nim posłużymy, wymaga mądrości i kreatywności.

Joga jest twoja

Mistrz Krishnamacharya uczył indywidualnie, ponieważ uważał, że praktykę jogi należy dostosowywać do konkretnej osoby, jej potrzeb, możliwości czy momentu w życiu. Inaczej powinien praktykować nastolatek, a inaczej dojrzała kobieta. I to potwierdza Donna Farhi.

Jak mówi, praktyka ma służyć tobie, nie ty praktyce. Dlatego należy ją twórczo zaadaptować, dostosować do siebie.

Joga i życie

Praktyka jogi nie powinna być w konflikcie z naszym życiem, ale powinna je wzbogacać. Życie ma swój rytm, rozwijamy się, cofamy, czasem mamy więcej czasu, czasem mniej, bywa że chorujemy, mamy kontuzje, przeprowadzamy się, tracimy, zdobywamy pracę. Cała feeria zdarzeń, odczuć, doświadczeń, które trzeba rozumieć i szanować.

Po co jest joga?

W trudniejszych okresach życia, Donna zaleca uprościć formalną praktykę. Ale przede wszystkim, trzeba pamiętać, że ta formalna praktyka służy wyższemu celowi.

Celem praktykowania asan jest osiągnięcie wrażliwości, zestrojenia i umiejętności dopasowania do wymagań chwili. To, czy osiągnęliśmy zręczność gimnastyczną, nie ma najmniejszego znaczenia w kontekście jogi jako praktyki życia.

Kiedy zrozumiemy, że celem naszego rozwoju nie jest jakaś forma fizyczna, ale wewnętrzne zrozumienie prawdy o tym, kim jesteśmy, nie będziemy uważali, że nam nie idzie, jeśli nie potrafimy wykonać trudnych pozycji.


Zaawansowana praktyka to każdy ruch, który zbliża nas do zrozumienia naszego prawdziwego ja. Jeśli będziemy pamiętać o tym wyższym celu, nawet prosta praktyka fizyczna przesycona będzie znaczeniem.

Jak być artystą w życiu?

Joga to nie tylko to, co dzieje się na macie. Joga to przede wszystkim to, co dzieje się poza matą. To nasze życie.

Jak mówi Donna, duchowość rozwijamy każdym działaniem, codziennie. Gdy byłam w Riszikesz na kursie jogi, nauczyciel filozofii Mahesh mówił nam, że wszystko jest jogą i każda pozycja, jaką przyjmujemy, jest tak naprawdę pozycją jogiczną.

Joga – jedność

Joga znaczy jedność, więc to, jak traktujemy innych, też ma swój wyraz jogiczny. Ponieważ z tej perspektywy, nie ma ludzi obcych. Wszyscy jesteśmy jednością i łączy nas esencja, duch. Cała reszta to tylko warstwy, nałożone na nas w trakcie wychowania.

Joga – świadomość

Świadomość to jest klucz to dobrego życia. Uważność, otwartość na to, co dzieje się wokół mnie i we mnie. Zrozumienie konsekwencji swoich działań. Czy przyczyniam się do powstania świata, w którym chcę żyć? – pyta Donna.

Joga – zgoda

I jeszcze jeden ważny element życia – akceptacja, poddanie się życiu. To bardzo trudny temat. Jesteśmy przyzwyczajani do walki. Nie tylko walki z innymi, ale walki o siebie, walki ze sobą, walki z codziennością.

Tymczasem kluczem do dobrego i pełnego sukcesów życia jest nie walka, a zgoda, poddanie się, akceptacja. Jeśli uznamy, że wszystko, co się dzieje w naszym życiu, ma sens, nasze doświadczenie nabiera lekkości. Sama przekonałam się o tym wielokrotnie.

Na czym polega pozytywny styl życia? Na tym, że w pełni panujemy nad swoimi zdolnościami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi oraz całkowicie władamy sobą, zaczynamy żyć bez strachu oraz otwierać się na nowe doświadczenia i nowe wyzwania.
 
Praktyka jogi nie eliminuje wyzwań i trudności ani też nie dostarcza nam drzwiczek, przez które możemy uciec od życiowych rozterek. Joga daje nam narzędzia, dzięki którym stawimy życiu czoło z godnością i opanowaniem.
 
Książkę tę napisałam dla ludzi, którzy przestali się łudzić, że szczęście zależy od przypadku i korzystnego zbiegu okoliczności, i zrozumieli, że wartościowe i spełnione życie wynika z umiejętnego wykorzystania odpowiednich środków oraz zdecydowanego działania.

Donna Farhi – sztuka pisania

Czytanie książki Joga – sztuka życia to wielka przyjemność, bo każde zdanie niesie treść, a każdy akapit niesie myśl. Nie ma tu zapełniaczy, pustosłowia, paplaniny. Autorka wie, co chce przekazać. A przekaz jest wciągający i znaczący.

Dlatego książkę Joga – sztuka życia odkładam na półkę, ale blisko, bo wiem, że sięgnę po nią jeszcze nie raz!


Jeśli chcesz kupić tę książkę, znajdziesz ją TUTAJ.


Na YouTube możesz obejrzeć film o książce Joga – sztuka życia:


Donna Farhi

Joga – sztuka życia

Tytuł oryginalny: Bringing Yoga to Life. Te Everyday Practice of Enlightened Living

Przełożyła: Marzenna Rączkowska

Wydawnictwo: Czarna Owca